Niewłaściwie wykorzystana dotacja z UE

Witam, Wraz z kolegą prowadzę od jakiegoś czasu działalność gospodaraczą na niewielką skalę. Na realizację naszego projektu otrzymaliśmy dofinasowanie z UE - inaczej nigdy nie zgromadzilibyśmy odpowiedniej ilości kapitału. Niestety, kolega przez nieuwagę zapłacił częścią z tych środków rachunek za usługę niezwiązaną bezpośrednio z naszym projektem. Na szczęście szybko zorientował się, że popełnił błąd i następnego dnia przelał na rachunek taką samą kwotę. Jednak słyszałem sporo o tym, jak drobiazgowi są urzędnicy UE przy rozliczaniu dotacji, dlatego chcę się upewnić, czy nie naliczą nam żadnych kar. Czy ktoś się orientuje, jak do tego podchodzą? Pozdrawiam, Jowita

Jowita
 12 listopada 2014 10:06  Odpowiedzi: 7
 Wyświetleń: 1837

Zaloguj się by móc odpowiadać na posty.

Jowita, nie mam dla Ciebie dobrych wiadomości. Zwrot środków nie rozwiązuje problemów w przypadku wykorzystaniu zaliczki niezgodnie z jej przeznaczeniem. Zajrzyj do swojej umowy, na pewno jest to tam jasno napisane.

Olga Michalczyk
 12 listopada 2014 15:51

Kiepsko :( Orientujesz się, jakie mogą być konsekwencje błędu mojego wspólnika?

#177 , odpowiedź na #176

Jowita
 12 listopada 2014 16:16

Musicie zwrócić kwotę zaliczki odpowiadającej zapłacie za usługę niepowiązaną z projektem wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych. Aby uzyskać konkretną sumę, zasosuj taki wzór: kwota niewłaściwie wykorzystanych środków pomnozona przez ilość dnia pomnożona przez stawkę podatkową podzielone przez 365 dni. Ewentualnie skonsultuj się z doradcą, jesli nie radzisz sobie z liczeniem.

#178 , odpowiedź na #177

Olga Michalczyk
 12 listopada 2014 16:38

Jak naliczana jest ilość dni: od dnia, w którym wpłynęły na nasz rachunek środki do dnia dokonania zwrotu?

#179 , odpowiedź na #178

Jowita
 12 listopada 2014 16:40

Niestety, sprawa przedstawia się dużo gorzej. Ilość dni jest naliczana od dnia przekazania dotacji na Twój rachunek do dnia zwrotu. Natomiast stawka podatkowa z odsetkami za zwłokę znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów (wraz z okresami obowiązywania poszczególnych stawek).

#180 , odpowiedź na #179

Olga Michalczyk
 12 listopada 2014 17:00

O nie :( :( :( to ma być korzystny klimat dla przedsiębiorców w Polsce?! mimo wszystko dzięki za info, dobrze wiedzieć na czym stoimy.

#181 , odpowiedź na #180

Jowita
 12 listopada 2014 17:04

Mój znajomy próbował ukryć wykorzystanie części dotacji z UE niezgodnie z przeznaczeniem i musiał potem zapłacić im bajońskie sumy. Myślał, że nie ma problemu, jak się wszystko zwróci, niestety niemiło się rozczarował. Dlatego lepiej załatwiać takie sprawy jak najszybciej, inaczej można zostać posądzonym o nieuczciwość.

#182 , odpowiedź na #181

Gregor
 13 listopada 2014 00:24