Jaka jest w praktyce różnica między wykładem a webinarem?

Witam. W firmie, w której pracuję zaoferowano nam szkolenia. Niektóre z nich prowadzone w formie wykładów, inne w formie webinarów. Wiem czym jest webinar(ium), ale chciałbym się dowiedzieć, czy w praktyce te dwie formy czymś się różnią. Większość znajomych uważa, że webinary są bardziej efektywne. Nie wychodząc z domu można uczestniczyć w wartościowych szkoleniach, dokładnie na takich samych zasadach, jak na klasycznym wykładzie. Inni uważają, że tradycyjny wykład daje jednak możliwość kontaktu twarzą w twarz a to może mieć duże znaczenie. Ciekaw jestem jakie są wasze opinie na ten temat? Żeby nie było, że temat niezwiązany z problemami poruszanymi na Alt.pl - szkolenia dotyczą pozyskiwania inwestycji ;) Karol

Karol Wiadomski
 04 marca 2014 20:16  Odpowiedzi: 3
 Wyświetleń: 2038

Zaloguj się by móc odpowiadać na posty.

Oczywiście wszystko zależy od jakości wykładu czy webinara, od tego kto i w jaki sposób go prowadzi. Co do zasady, to dla większości osób wykłady są lepszą formą przyswajania wiedzy. Duże znaczenie ma właśnie ta atmosfera bezposredniego kontaktu nie tylko z wykładowcą, ale i z innymi uczestnikami. Z drugiej strony, webinar umożliwia lepsze zorganizowanie czasu, np. brak konieczności dojazdu do miejsca wykładów. Poza tym różnic większych nie ma. Podczas obu można na ogół zadawać pytania prowadzącemu, prosić o wyjaśnienie i uczestniczyć bardziej interaktywnie. Sama zdecydowanie wolę wykłady.

Agnieszka Krawlicka
 19 marca 2014 18:52

Webinar organizuje się często gdy wykładowca jest z zagranicy albo ma trudności obiektywne z poruszaniem się, dotarciem na miejsce lub gdy jest mała liczba uczestników i nie opłaca się wynajmować sali. Webinary jak i wykłady są różne, mądre, niezbyt mądre, banalne, wartościowe, masowe, elitarne. Po prostu różne. Poza tym w webinarze może wziąć udział kilkadziesiąt tysięcy osób z całego świata a w wykładzie już nie bardzo. W dzisiejszych czasach technologia sprawia, że różnica między webinarami a tradycyjnymi wykładami jest coraz mniejsza. Natomiast zgadzam się z Agnieszką, że dla wielu ludzi ważna jest ta atmosfera i pojawienie się bezpośrednie w otoczeniu wykładowcy i innych słuchaczy. Myślę, że obie formy doskonale mogą się uzupełniać. Co do Twoich szkoleń to po prostu zobacz co jest bardziej wartościowe. Jacy są wykładowcy, jaki temat szkoleń, ich zakres oraz opinie na ich temat. Powodzenia

Janusz Kalecki
 20 marca 2014 14:12

Minusem technicznym webinarów jest niekiedy przeciążenie serwerów i jakość łączy internetowych. I dotyczy to także krajów rozwiniętych. Brałem kiedyś udział w pewnym webinarze, gdzie było chyba ponad 20000 uczestników i po prostu serwer nie wytrzymywał, dźwięk i obraz co jakiś czas się zawieszały. Na wykładach raczej tego nie ma :)

#20 , odpowiedź na #11

Eryka Silska
 27 marca 2014 17:56