czy warto zakladac firme w ramach akademickich inkubatorow przedsiebiorczosci?

Czesc, moje pytanie do was jest proste: Jak w ogole dzialaja inkubatory przedsiebiorczosci? Jestem studentem i chcialbym zalozyc wlasna działalnosc gospodarcza przy ich pomocy, czy ktos może mi wskazać od czego w ogóle mam zaczac? Jestem kompletnie zielony w tej dziedzinie wiec prosze was o nie uzywanie specjalistycznego slownictwa :) Jeśli uwazacie, że Inkubatory mają jakieś wady, przed którymi powinienem się strzec, to tez podzielcie sie ze mna spostrzezeniami:)

matrix_man
 03 sierpnia 2014 17:41  Odpowiedzi: 8
 Wyświetleń: 1891

Zaloguj się by móc odpowiadać na posty.

Zacznij od przejrzenia strony Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości http://s.inkubatory.pl/pl/sie-aip Potem będziesz musiał wypełnić formularz rejestracyjny, taki jak ten http://s.inkubatory.pl/rejestracja Jak widać, aby przejść dalej musisz mieć już koncepcję przedsięwzięcia. Do plusów należy zaliczyć fakt, ze biznesplan nie jest żądany od zaraz. Niemniej jednak, jesteś zobowiązny do odpowiedzenia na pytania o swoje doświadczenie, kwalifikacje, konkurencję, pomysły na to, jak zdobyć klientów, więc de facto są to kwestie, które każdy biznesplan i tak zawiera. Dla jasnośći: to nie jest procedura rekrutacyjna, tylko już pierwszy krok na drodze do założenia firmy :) Potem dzwonią do Ciebie z AIP, przychodzisz na spotkanie i podpisujesz umowę. MINUS: Prowadząc firmę w AIP ni nabywasz praw do żadnych świadczeń (zasiłki chorobowe, emerytura).

Andrzej Dembiński
 03 sierpnia 2014 17:50

Andrzej przybliżył już procedurę, ja napiszę trochę o zaletach AIP. A więc, nie musisz płacić składek do ZUS u ani wnosić opłaty za rejestrację firmy. Otrzymasz również pomoc przy ubieganiu się o fundusze na inwestycje i będziesz mógł skorzystaś z porad prawnych. Wada - nie możesz mieć więcej niż 30 lat. Niestety jest to inicjatywa jedynie dla młodych ludzi, ani studentów w ogóle.

Jan Buczek
 03 sierpnia 2014 17:56

Nie płacisz ZUSu, jednak wciąż jesteś zobowiązany uiszczać VAT i podatek dochodowy. Ludzie często o tym zapominają ;) Ogromna zaleta posiadania firmy w AKademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości to prestiż, który jest kluczowy dla każdego, kto prowadzi samodzielną działalność gospodarczą. Klienci nie boją się ufać osobie mającej za sobą taką poważną instytucję.

Krzysztof Śniadecki
 03 sierpnia 2014 18:02

Krzysztof, to co nazywasz zaletą, może też być widziane jako wada. Klient może pomyśleć, że nie potrafisz sam rozkręcić biznesu wg zasad wolnego rynku i musisz korzystać z pomocy kolejnego gigantycznego pożeracza unijnych pieniędzy :P Przesadzacie z tym wychwalaniem AIP. matrix_man, korzystając z inkubatorów nie nauczysz się samodzielnego myslenia, bedziesz bardziej jak niemowlak-wcześniak w prawdziwym inkubatorze, który bez całej maszynerii nie dałby rady utrzymać się przy życiu. Pomysl lepiej, co będzie, jak pomoc z AIP się skończy i trzeba będzie samemu utrzymać się na rynku, gdzie nikt Cię nie będzie prowadził za rączkę.

#75 , odpowiedź na #74

Just Kate
 03 sierpnia 2014 18:06

Założyciele GoldenLine zaczynali w AIP, a na wolnym rynku jakoś sobie poradzili. Jak ktoś oferuje wsparcie, to dlaczego z niego nie korzystać. Lepiej brać pieniądze z AIP niż od rodziny i przyjaciół, jak często przecież robią ci niby samodzielni raczkujący przedsiębiorcy, o których wspominasz :P

#76 , odpowiedź na #75

Krzysztof Śniadecki
 03 sierpnia 2014 18:10

Jak dlugo można być w AIP?

#77 , odpowiedź na #76

matrix_man
 03 sierpnia 2014 18:11

2 lata

#78 , odpowiedź na #77

Krzysztof Śniadecki
 03 sierpnia 2014 18:13

Na podobnych zasadach jak AIP działa American International Corporation (AIC), która dodatkowo pozwala na ominięcie ZUSu. Są jednak wątpliwości co do jej legalność - to coś w rodzaju rajów podatkowych. Zainteresowanym polecam zapoznanie się z tą stroną http://oferia.pl/wykonawca/american-international-corporation/620292

Sylwia Zadrożny
 03 sierpnia 2014 18:18