Startupy w Izraelu

Witajcie, piszę artykuł na temat najbardziej i najmniej przyjaznych startupom krajów świata. Chciałabym poświęcić oddzielny akapit Izraelowi ze względu na kluczową rolę, jaką odgrywa na arenie geopolitycznej oraz unikalną specyfikę środowiska wewnętrznego. Moje pytania to: czy w Izraelu łatwo jest założyć własny biznes? Przyznam, że trochę mnie zdziwiło, że Teva Pharmaceutical Industries to jedyna izraelska firma wśród czołowych 500 na świecie. Jak myślicie, jakie są tego przyczyny? Czy są jakieś preferencje przy zakładaniu firm dla osób żydowskiego pochodzenia?

Anna Mioduszewska
 03 sierpnia 2015 05:00  Odpowiedzi: 5
 Wyświetleń: 1211

 Zaloguj się by móc odpowiadać na posty.

W Izraelu istnieje wiele prężnych małych i średnich firm. Niestety, w kluczowym momencie rozwoju właściciele zwykle sprzedają je w zagraniczne ręce. Ma to oczywiście negatywny wpływ na gospodarkę Izrael - większe firmy oznaczałyby więcej miejsc pracy.

#358

Salvinus
 03 sierpnia 2015 08:00

Izrael uchodzi za raj dla startupów. W osmiomilionowym kraju działa co najmniej 4 tys. startupów, co oznacza, że jedna taka firma przypada na 2000 mieszkańców. Poczytaj sobie książkę Start-up Nation Dana Senora i Saula Singera, dotyczy właśnie interesującego cię tematu.

#359

Isabel
 03 sierpnia 2015 11:00

Nietrudno założyć tam firmę przynoszącą wymierne dochody i wcale nie trzeba być Żydem, aby tego dokonać. Warto jednak postarać się o żydowskiego wspólnika. Gdy uda się go zdobyć, o wiele łatwiej nawiązać i wykorzystać cenne kontakty z ludźmi, którzy coś znaczą. Dodatkowo, rozkręcając biznes w Izraela, przedsiębiorcy mają ułatwiony dostęp do kontaktów w USA - gospodarki tych krajów są bardzo silnie ze sobą powiązane.

#360

Maciej Korneluk
 03 sierpnia 2015 16:00

Jeżeli chodzi o elektronikę i high tech, to Izrael przeżywa ostatnio prawdziwy boom gospodarczy. W Jerozolimie nowe startupy z tej branży mnożą się jak grzyby po deszczu :) Wygląda na to, że Izrael ma ambicje, aby stać się drugą Doliną Krzemową, ciekawe, jak to się dalej potoczy :) Najbardziej znanym na świecie izraelskim startupem jest chyba Mobileye, jeden z liderów na rynku systemów wspomagających kierowcę. Zajrzyj na ich witrynę internetową, z pewnością znajdziesz tam mnóstwo cennych informacji do swojego artykułu. http://www.mobileye.com/

#361

Karolina Jakubczyk
 04 sierpnia 2015 08:00

Dorzucę jeszcze jedną firmę - Outbrain z branży content marketingu dokonującej doboru treści internetowych dla ponad 80% odbiorców internetu w Stanach Zjednoczonych.

#362 , odpowiedź na #361

Bartosz Drużdżel
 04 sierpnia 2015 20:43