Pytania i odpowiedzi do Mariusza Mola - autora bloga "Osobiście, poza siecią"

Zapraszam wszystkich do dyskusji na forum na wszystkie tematy, które poruszam na swoim blogu.

Poza tym, zachęcam do zadawania mi pytań w tej formie. Na wszystkie spróbuję odpowiedzieć na swoim blogu lub właśnie tutaj, na forum.

Pozdrawiam,

Mariusz Mol

Mariusz Mol
 05 stycznia 2015 17:05  Odpowiedzi: 15
 Wyświetleń: 2248

 Zaloguj się by móc odpowiadać na posty.

Dzień dobry, ciekawi mnie, w jaki sposób można zweryfikować coacha? W jaki sposób kursant może sprawdzić czy ma do czynienia z profesjonalistą, a nie z oszustem, już na pierwszym spotkaniu nie tracąc swojego cennego czasu i pieniędzy? Wielu coachów nie kończyło kursów i nie dysponuje odpowiednimi certyfikatami, więc formalna droga weryfikacji się tu nie sprawdzi.

#214

Justyna Fertner
 15 stycznia 2015 18:02

Dobre pytanie. Nie ma niestety na nie prostej odpowiedzi. Najlepiej poszukać opinii w internecie na temat takiej osoby, chociaż ten sposób nie zawsze jest wiarygodny - część dobrych coachów nie jest powszechnie znana, ponieważ cenią sobie prywatność. Czasami ktoś z zaufanych znajomych może polecić danego coacha, taka rekomendacja to już bardzo dużo. Niestety rzadko bywa tak, że nasi znajomi korzystają z tego typu usług. Najlepiej więc chyba umówić się na pierwsze spotkanie informacyjne, które powinno być bezpłatne i w ciągu tych 20-30 minut zadawać konkretne pytania oraz domagać się konkretnych odpowiedzi. W ten sposób często sami będziemy w stanie ocenić, czy mamy do czynienia z kimś wiarygodnym czy tylko z pozerem, albo co gorsza nawiedzonym, samozwańczym "guru", bo i takich w tej branży nie brakuje. A pytać warto o wszystko, o metody pracy, o efekty, o ramy czasowe itp. Prosta zasada mówi: im konkretniej, tym lepiej.

#216 , odpowiedź na #214

Mariusz Mol
 15 stycznia 2015 19:36

Czy szkoli Pan również coachów? Jeśli tak, proszę o kontakt mailowy mdchelmonski@wp.pl

#217

Mateusz Chełmoński
 24 stycznia 2015 12:44

Jak zdobywa Pan kursantów? Jak można wybić się z tłumu wśród ogromnej rzeszy coachów?

#218

Marlena Frydel
 24 stycznia 2015 13:49

Odpowiadam najpierw Panu Mateuszowi. Tak szkolę również coachów, chociaz zdecydowanie rzadziej niż zwykłych kursantów. Po prostu na wyszkolenie dobrego coacha potrzeba minimum pół roku regularnych spotkań (przynajmniej dwa razy w tygodniu), podczas gdy problemy większości innych klientów udaje się rozwiązać w ciągu 10-20 sesji. Najzwyczajniej w świecie nie mam czasu, aby zaangażować się w pełni w szkolenia coachów / trenerów, a jak ja już się czemuś poświęcam to na 100%.

Odpowiadam Pani Marlenie. Kursantów zdobywam przez szeptany marketing i "pocztę pantoflową". Po prostu jedni moi kursanci polecają mnie innym. Nie reklamuję się, nie zabiegam o klientów, oni sami do mnie przychodzą. Mam na tyle dużo propozycji, że ponad połowie potencjalnie zainteresowanych z przykrością odmawiam... Jak się wybić? Na początku wystarczy być naprawdę dobrym (kompetentnym, profesjonalnym) i mieć niewygórowane stawki. Zdobyć pierwszych klientów, np. darmowymi szkoleniami. A później, gdy ma się już renomę, o brak klientów nie trzeba się martwić.

#226

Mariusz Mol
 27 stycznia 2015 16:27

Dzień dobry, jestem tegorocznym maturzystą. Czytałem dużo o coachingu i chciałbym związać z tym swoją przyszłość. Nie wiem tylko, jakie wykształcenie do tego jest potrzebne - może psychologia? Proszę o radę.

#238

Mati
 09 lutego 2015 19:08

Chciałabym, aby napisał Pan na temat specyfiki coachingu dla kobiet i mężczyzn w biznesie. Jakie są Pana doświadczenia z kursantkami (do tej pory pisał Pan na blogu wyłącznie o kursantach)? Czy trudniej/łatwiej szkoli się mężczyzn?

#246

Witold Chwedoruk
 18 lutego 2015 12:35

Do Pana Mati: moim zdaniem najlepsza jest psychologia, a szczególnie psychologia kliniczna. Inne kierunki, które ułatwiają zostanie coachem to szeroko rozumiane nauki społeczne i pedagogiczne (socjologia, politologia, pedagogika, resocjalizacja). Tak naprawdę jednak można zostać coachem niezależnie od wykształcenie, trzeba po prostu edukować się ogólnie w kierunku pracy z ludźmi.

Do Pana Witolda: wkrótce poświęcę tej sprawie cały wpis na blogu i tam znajdzie się kompleksowa odpowiedź na Pańskie pytanie.

#247

Mariusz Mol
 18 lutego 2015 20:11

Panie Mariuszu. Wysłałem Panu prywatnego maila tydzień temu, nie odpowiedział Pan nie wiem czy do Pana mail dotarł? Aha i chciałem zwrócić uwagę, że czasami daty Pana wpisów na blogu źle się wyświetlają. Wpis pojawia się z datą późniejszą niż jest. Na przykład dzisiaj pojawił się wpis z niedzielną datą. To pewnie jakiś błąd serwera ale zwracam na to Pana uwagę bo zauważyłem to w Pana wiadomościach.

#251

Wojtek Łyszkowski
 12 marca 2015 19:20

Panie Wojtku, wiadomość otrzymałem i właśnie wysłałem Panu e-mail. Na wszystkie pytania i maile odpowiadam, tylko nie zawsze od razu. Czasami nawet po 2-3 tygodniach. Niestety czas nie jest z gumy, nie rozciąga się, a ja mam bardzo dużo obowiązków służbowych. Niemniej jednak nigdy nie zapominam o listach od Czytelników. Co do błędu na stronie, to kontaktowałem się w tej sprawie z administracją Alt.pl i okazało się, iż rzeczywiście pojawia się problem, jeśli chodzi o datę publikacji wpisów na blogu. Z niezrozumiałych przyczyn system automatycznie przesuwa tę datę o dwie doby. Programiści pracują nad rozwiązaniem tej sprawy. Dziękuję Panu bardzo za zwrócenie uwagi i poinformowanie mnie o tym błędzie. A generalnie to usterka ta w niczym nam nie przeszkadza, po prostu moje wpisy pojawiają się czasem z dwudniowym "wyprzedzeniem", co nie ma jednak większego znaczenia dla Czytelników. Pozdrawiam Pana i raz jeszcze dziękuję.

#261 , odpowiedź na #251

Mariusz Mol
 17 marca 2015 19:34

Dzień dobry, czytam Pańskiego bloga od jakiegoś czasu i zastanawiam się, czy nie mógłby Pan poświęcić następnego wpisu sposobom motywowania zespołu przez lidera?

#267 , odpowiedź na #261

Stefan Waczko
 24 marca 2015 14:00

Ciekawa propozycja. Przemyślę sprawę i spróbuję coś na ten temat napisać, może jeszcze nawet w kwietniu. Dziękuję za sugestię.

#268 , odpowiedź na #267

Mariusz Mol
 27 marca 2015 17:40

Witam, z pewnością jest Pan świadom, że wielu trenerów prowadzi również własne kanały na YouTubie, czy również prowadzi Pan tego rodzaju działalność? Jeżeli nie, to jaka jest tego przyczyna - niska efektywność kursów online, brak popytu?

#280

Krystian Górecki
 08 kwietnia 2015 11:00

Gdy zaczynałem pracę jako trener rozwoju osobistego i zawodowego oraz coach biznesu miałem swój kanał na Youtube oraz konta na Twitterze i FB. Po kilku miesiącach je usunąłem z prostej przyczyny. Miałem już zbyt wielu klientów, większość z nich z polecenia innych zadowolonych, a dodatkowa reklama w sieci była po prostu zbędna i ograniczała mój czas.

Inną sprawą są kursy online, webinary czy konsultacje przez Internet (np. przez Skype czy e-mail). Mają one pewien sens, szczególnie gdy kursant oraz trener nie mają możliwości spotkania bezpośredniego. Mogą być doskonałym uzupełnieniem tradycyjnych szkoleń. Trzeba być jednak świadomym, że nic nie zastąpi osobistego kontaktu z trenerem.

#288 , odpowiedź na #280

Mariusz Mol
 14 kwietnia 2015 17:21

Witam, mam pytanie natury językowej. Czy miał Pan dotyczeniania z kursantami nie znającymi języka polskiego? Jak w takim przypadku wygląda kwestia komunikacji? Czy coaching po angielsku wymaga znajomości specjalistycznego słownictwa? Czy osoba biegle znająca ten język poradzi sobie w roli coacha bez kursu typu English for Coaches?

#324

Marco_SVG
 13 czerwca 2015 15:28