Rozliczenie skutera i roweru

Witam, prowadzę własną firmę kurierską, która wymaga ode mnie ogromnej mobilności - również w sensie fizycznym. Do rozwożenia przesyłek do klientów używam jednak nie samochodu lecz skutera, ewentualnie roweru. Czy również mogę je rozliczyć w ramach działalności gospodarczej? A jeżeli tak, to na jakich zasadach.
Pozdrawiam,
Maciej Popek

Maciej Popek
 01 lipca 2015 05:00  Odpowiedzi: 3
 Wyświetleń: 1132

 Zaloguj się by móc odpowiadać na posty.

Możesz wliczyć również jednoślady w koszta spółki pod warunkiem, że rozliczasz się na zasadach ogólnych i liniowo. Ważne, abyś potrafił udowodnić przydatność jednośladu w swojej działalności gospodarczej, co w przypadku firmy kurierskiej nie powinno być trudne. Niestety, ten wariant rozliczenia nie jest dostępny dla przedsiębiorców korzystających z karty podatkowej bądź ryczałtu.

#335

Olga Michalczyk
 01 lipca 2015 07:00

Czy mogę rozliczyć tylko sam pojazd (tzn. cena zakupu), czy pod rozliczenie podpadają również akcesoria, takie jak kask, czy części zamienne, tankowanie, serwis, itp.?

#336

Maciej Popek
 01 lipca 2015 08:00

Kasku ani odzieży ochronnej nie możesz rozliczyć, prawo uznaje je za przedmioty osobistego użytku. Co do reszty - jak najbardziej, w przypadku roweru również VAT może zostać odliczony w normalnej wysokości, wszystko zależy od maksymalnej prędkości osiąganej przez pojazdu. Gdy nie przekracza 25 km/h, VAT odlicza się się w 100%. Jeżeli osiąg jest większy, wszystko zależy od tego czy wykorzystujesz go zarówno prywatnie, jak i w pracy (wtedy odliczasz 50% VATu), czy tylko w pracy (wtedy odliczasz 100% VATu, na któy składają się cena, paliwo, serwis i części zamienne). Jeśli chodzi o skuter, sprawa nie wygląda już tak prostoWarto jeszcze wiedzieć, że w przypadku gdy zamierzasz używać jednośladu przez co najmniej 12 miesięcy, a jego koszt nie przekroczył trzech i pół tysiąca złotych, to możesz go rozliczyć jednorazowo. Jeżeli był droższy, pozostaje ci amortyzacja, tzn. koszty musisz rozliczyć na raty.

#337

Olga Michalczyk
 01 lipca 2015 10:02