Marcin Prokop poleca…

Poprosiliśmy dobrego ducha polskiego dziennikarstwa, Marcina Prokopa, aby zdradził nam tytuły 5 książek, które dużo dla niego znaczą i miały wpływ na jego życie. Nie obiecujemy, że dzięki nim urośniesz do wysokości 206 centymetrów, ale wiemy, że pozycje z listy Marcina mogą pozytywnie wpłynąć także na Twoje życie. Część z nich znajdziesz w naszej księgarni, niektóre niestety nie są już dostępne w oficjalnej dystrybucji w Polsce. Taki lajf. Dziękujemy Marcinowi raz jeszcze – za to, że uchylił rąbka tajemnicy i wpuścił nas do części zasobów swojej domowej biblioteki.

Ściskam (ścisk, ścisk)!
Radek Kotarski i Ekipa ALT.PL


NATALIA HATALSKA „Wiek paradoksów”

Wnikliwa, dobrze udokumentowana i niebanalna próba odpowiedzi na pytanie – co przyniesie bliższa i dalsza przyszłość, napędzana przez rozwój nowych technologii? Co dzięki nim zyskamy, a co stracimy? Czy elektroniczny Mesjasz okaże się zbawcą, czy raczej tyranem?

TOM WOLFE „Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos”

Najlepsza książka, autorstwa wybitnego amerykańskiego reportażysty, jaką napisano na temat jednej z największych (i do tego spełnionych) ambicji ludzkości, którą było wysłanie człowieka w kosmos. Z opcją powrotu.

BILL BRYSON „Zaginiony kontynent”

Amerykański profesor, który po latach życia w Anglii wraca do USA i podczas swojej podróży przygląda się na nowo tamtejszej prowincji z mieszaniną sentymentu i zdumienia. Błyskotliwe, erudycyjne i histerycznie zabawne.

PHILIP ROTH „Spisek przeciwko Ameryce”

Na pewnym poziomie to political fiction z gatunku „co by było, gdyby Niemcy wygrały II wojnę, a USA zostały ich sojusznikiem?”. Ale ponieważ autorem jest jeden z największych pisarzy ostatniego wieku, tych poziomów znajdziemy znacznie więcej. A przy tym, w dobie odradzających się nacjonalizmów, to rzecz niezwykle aktualna.

ŁUKASZ ORBITOWSKI „Inna dusza”

Porażające studium czystego, bezinteresownego zła, które nie ma wyraźnej przyczyny ani celu. Fabuła, oparta na motywach autentycznej zbrodni, popełnionej przez nastoletniego chłopaka, zdaje się tu jednak mniej ważna niż precyzyjne, zimno naszkicowane portrety ludzi uwikłanych w codzienną beznadzieję przygnębiającego blokowiska.

Książki polecone przez Marcina (te, które jeszcze są w dystrybucji) możesz zamówić u nas: