Sposoby na naukę – czy na pewno wiesz co to efektywna nauka?

Dlaczego warto znać sposoby na naukę. Proces pozyskiwania nowych umiejętności oraz wiedzy towarzyszy nam przez całe życie. Nie jest bowiem prawdą, że kończy się on w chwili obrony pracy magisterskiej, inżynierskiej czy innego dużego, ważnego egzaminu.

W pracy – o ile tylko chcesz zwiększać swoją wartość na rynku pracy lub po prostu się na nim utrzymać – również musisz się uczyć. I to cały czas. Oczywiście nie jest to wkuwanie dat czy wzorów jak bywało to w szkole. Chodzi tu np. o nauczenie się obsługi programów, nowych procedur, nowych technik rozwiązywania różnego rodzaju problemów – wszystko rzecz jasna zależy od specyfiki Twojej pracy. 

Zatem bez względu na to, na jakim etapie życia, kariery czy edukacji się znajdujesz, metody efektywnej nauki bardzo Ci się przydadzą. Po co? By zdobywać kompetencje szybciej, w sposób mniej stresujący, a przede wszystkim taki, dzięki któremu nawet za kilkanaście tygodni lub miesięcy nie wyparują one z Twojej głowy.

Ale czy właściwie nie posiadasz już wiedzy o tym, jak w optymalny sposób przyswajać wiedzę? Wydawałoby się, że na pewno ją masz – skoro rozdział „szkolny” w Twoim życiu od dawna uznajesz za zamknięty. A jednak, z drugiej strony, nie potrafisz wymienić po kolei wszystkich królów Polski ani policzyć masy cząsteczkowej azotanu magnezu. W takim razie czy jednak na pewno szkoła nauczyła Cię tego, jak się uczyć? Czy w ogóle zrobił to ktokolwiek?

METODY SZYBKIEJ NAUKI ZNANE ZE SZKOŁY

Mało kto z nas może z czystym sumieniem powiedzieć, że w czasie jakiejkolwiek z lekcji dowiedział się, jakie są najlepsze sposoby na naukę, które warto stosować u siebie. Niestety póki co w podstawie programowej ze świecą szukać tego typu zagadnień. Nic więc dziwnego, że technik tych szukamy na własną rękę oraz sięgamy po te, które wydają się nam intuicyjne, nieskomplikowane i używane przez wiele innych osób. 

Chyba najpopularniejszą metodą szybkiej nauki według większości uczniów jest brak nauki i liczenie na to, że uda się ściągnąć na sprawdzianie. Zajmijmy się jednak omówieniem tych, które nie grożą jedynką albo uwagą. 

Masowo stosowaną techniką szkolną jest powtarzanie: czy to listy wzorów chemicznych, czy to przebiegu wojen toczonych przez Napoleona. Samo powtarzanie jest właściwie bardzo dobrą techniką. Natomiast jeśli jest to po prostu czytanie tego samego tekstu linijka po linijce, akapit po akapicie (i to po kilka razy), to możesz być pewny, że już za kilkanaście dni w pamięci nie pozostanie Ci prawie nic. 

Z czego wynika ta prawidłowość? Głównie z tego, że wielokrotne czytanie tego samego pomija etap własnej interpretacji, przemyśleń oraz analizy. To, co w marketingu bywa nazywane banner blindness (czyli faktem, że nawet gdy Twoje oko zobaczy na billboardzie, w gazecie czy też na portalu reklamę jakiejś marki, to Twój mózg zupełnie nie przywiąże do tego wagi i odruchowo zignoruje, że w ogóle miałeś z nią styczność), może przytrafić się również z przeczytanymi notatkami. 

Po drugie, nie dokonujemy priorytetyzacji przyswajanych informacji. Po trzecie, to w ogóle nie jest metoda szybkiej nauki – tekstu jest w książce bardzo wiele, a tylko zdecydowana mniejszość to rzeczy kluczowe. 

Czytając notatki „enty” raz, tak naprawdę tracisz czas. Psychologowie kognitywni zauważyli bowiem, że to, czy przeczytałeś notatki dwa, czy cztery razy, nie ma żadnego wpływu na wynik, jaki uzyskasz na egzaminie. Brutalne, prawda? Jednak pojawia się jeszcze bardziej przerażające pytanie: czy jest z tego ślepego zaułka jakieś wyjście?

POZNAJ SPOSOBY NA SKUTECZNĄ NAUKĘ!

W odpowiedzi na to pytanie przychodzi świat nauki, a w szczególności świat psychologii kognitywnej. Tematem zainteresowań tego przedmiotu jest m.in. poszukiwanie najlepszych sposobów na naukę. A zatem co polecają specjaliści? 

Bardzo ważne jest to, by zamiast tzw. „ćwiczeń w blokach”, podejść do przyswajania wiedzy w sposób bardziej kreatywny. Należy mieszać różne zadania, np. wykorzystujące różne wzory, charakterystykę różnych jednokomórkowców czy różnych kroków tańca. Przeplatanie różnych ćwiczeń pobudza nasz mózg i stawia go w ciągłej gotowości oraz czujności. Umiejętności czy informacje pozyskiwane w ten sposób pozostają w głowach na znacznie dłużej.

A w końcu o to nam wszystkim chodzi, czyż nie?

sposoby na efektywną naukę

Być może zastanawiasz się, czy trzeba być szczególnie uzdolnionym, by przyswoić nowoczesne metody efektywnej nauki? Nic bardziej mylnego! Wiele z nich powstało wręcz z myślą o uczniach „trudnych”, którzy mają kłopoty z przyswajaniem wiedzy.

EFEKTYWNA NAUKA – CZY TO W OGÓLE MOŻLIWE W WIEKU DOROSŁYM? JAKIE SPOSOBY NA NAUKĘ WARTO ZNAĆ?

Techniki uczenia, które znasz od dzieciństwa, z pewnością weszły Ci w krew. Być może masz wątpliwości, czy w ogóle jesteś w stanie się przestawić na coś innego? Na szczęście na zmianę nawyków nigdy nie jest za późno. Co więcej, sposobów na skuteczną naukę jest wiele. 

Jeśli nie przypadnie Ci do gustu jedna, wypróbuj drugą. Jeżeli druga nie przynosi oczekiwanych skutków, sięgnij po kolejną. I tak dalej, i tak dalej. Najważniejsza jest cierpliwość i wyrozumiałość dla samego siebie, ale również chęć i motywacja do podejmowania kolejnych prób. A te zakończą się powodzeniem!

Skąd ta pewność? Z własnego doświadczenia! A tym może pochwalić się Radek Kotarski, który jest autorem książki „Włam się do mózgu”. Przeczytał on mnóstwo badań skupionych wokół efektywnej nauki, a także przeprowadził wielogodzinne rozmowy z ekspertami w tej dziedzinie.

Zebrane w ten sposób wnioski nie tylko zamknął w atrakcyjnej, przystępnej i rzetelnej książce, ale również wypróbował na własnej skórze. Nauczył się języka szwedzkiego w zaledwie pół roku. Jego umiejętności lingwistyczne potwierdzone zostały w międzynarodowym egzaminie Swedex na poziomie średniozaawansowanym. Autor korzystał wyłącznie z ogólnodostępnych źródeł nauki i nie wyjeżdżał w tym czasie do Szwecji. 

W oparciu o opisane przez siebie metody został również certyfikowanym sędzią piwnym oraz profesjonalnym cervesario, czyli, ekspertem od degustacji piw (odpowiednik sommeliera w świecie piwa). To czyni z „Włam się do mózgu” jeszcze bardziej wartościowy materiał.

UCZ SIĘ Z FISZKAMI! SPOSOBY NA NAUKĘ JĘZYKÓW OBCYCH

Sposobów lepszego przyswajania wiedzy jest mnóstwo – nic dziwnego, że są one bohaterkami kilkusetstronicowych książek. Warto w tym miejscu wspomnieć przynajmniej o jednej. Jest ona równie dobra, co prosta – a chyba trudno o lepsze zachęcenie do dalszej lektury. 

Przed państwem… fiszki. Co ciekawe, akurat ta metoda wcale nie jest nowa – mimo upływu lat wciąż pozostaje niezwykle efektywna. Do jej przetestowania wystarczą Ci kartki i coś do pisania. Co zapisywać na fiszkach? Na jednej stronie „wyzwania i zagwostki”. Mogą być one słówkiem w obcym języku, pytaniem otwartym lub zadaniem do wykonania. Na drugiej stronie umieszczamy polskie tłumaczenie słowa lub zwrotu czy odpowiedź na pytanie. 

Dlaczego ten sposób jest tak dobry? Przede wszystkim pozwala na swego rodzaju „rozbicie na czynniki pierwsze” danego tematu, problemu czy zagadnienia. Poprzez losowość mózg jest cały czas w trybie pełnej gotowości: do wytężonej pracy i przeszukania swojego „RAM-u”. 

Bardzo ważne w tej metodzie jest również kategoryzowanie odpowiednich fiszek. Można wykorzystać do tego przegródki w pudełku, a można po prostu przewidzieć na biurku, stole czy łóżku miejsce na kilka stosów karteczek. Najpierw wszystkie powinny być w pierwszej przegródce lub stercie. Jeśli za pierwszym razem znasz prawidłową odpowiedź, kartka wędruje na kolejną kupkę, jeśli nie – wędruje na koniec tej samej. 

W ten sposób racjonalnie rozdzielasz czas nauki względem trudności danego zadania, skupiając się przede wszystkim na tych, których w danym momencie nie jesteś w stanie zapamiętać.  Im lepiej znamy dane znaczenie słowa czy datę, tym rzadziej ja powtarzamy – co nie oznacza, że przestajemy ją powtarzać całkowicie. 

To oczywiście tylko jedna z wielu metod skutecznej nauki. Chcesz poznać ich więcej i raz na zawsze pożegnać trącące myszką sposoby przyswajania wiedzy? Sięgnij po książki takie jak „Włam się do mózgu”, dzięki którym nauka stanie się przyjemnością a nie torturą. Książkę wydawnictwa Altenberg kupisz w Alt.pl.  

Jakie sposoby na naukę sprawdzają się u Ciebie?