Polecane polskie książki – bestsellery, które musisz znać!

Rynek książki w Polsce jest ogromny – każdego roku ukazuje się w naszym kraju prawie 40 tysięcy tytułów. Jakim kryterium sugerować się, porównując ze sobą książki? Kiedy możemy powiedzieć, że dany tył jest najlepszy czy najbardziej popularny? Które książki bestsellery warto przeczytać? Jest to zadanie trudne, o ile nie niemożliwe. Każdy z nas ma bowiem swoje ulubione książki – to kwestia bez wątpienia subiektywna i taka, którą ciężko porównywać ze sobą. Podejmijmy jednak to wyzwanie i spróbujmy poszukać czynników segmentujące książki w sposób bardziej bezstronny.

Polecane książki, bestsellery, nagrody literackie – czym się kierować przy ocenie książki?

Można sugerować się branżowymi nagrodami typu „Książka roku”, „Najlepszy debiut” czy „Najlepsza książka w kategorii”. Jednak i tu trudno o obiektywność. W końcu każdy krytyk czy ekspert zasiadający w konkursowym jury czy kapitule przyznającej wyróżnienia będzie oceniał książki przez swój pryzmat.

W tym wypadku być może najbezpieczniejszym posunięciem będzie zawierzenie liczbom – a dokładnie liczbie sprzedanych egzemplarzy danego dzieła literackiego. Od lat w Polsce w sposób szczególny honorowane są najbardziej poczytne książki. Bestsellery – bo o  nich mowa – to te pozycje, które pozytywnie wyróżniły się pozytywnie na tle konkurencyjnych tytułów, jeśli chodzi o częstotliwość wkładania ich do wirtualnych lub materialnych koszyków.

Kiedy książka staje się bestsellerem? 10 000+

Jeśli chodzi o polskie książki, bestsellerami stają się te, które zostały sprzedane w liczbie 10 000 sztuk. Warto podkreślić, że liczą się tutaj realnie kupione przez czytelników egzemplarze, a nie te, które w ogóle zostały wydrukowane.

Przy okazji warto wspomnieć, że średni nakład książki wynosi ok. 2 000 egzemplarzy. O nakładach liczonych w setkach tysięcy większość wydawców oraz autorów może jednak tylko pomarzyć. Co nie oznacza, że jest to niemożliwe. Jednak warto mieć na uwadze, że taki sukces przytrafia się zaledwie kilku, maksymalnie kilkunastu tytułom rocznie. Łączny nakład roczny książek wynosi zazwyczaj ponad 100 milionów egzemplarzy – taka liczba może robić wrażenie!

Egzemplarze „zarezerwowane”

Ciekawostką może być również fakt, że wszystkie książki – bestsellery czy też zwane kolokwialnie „gnioty” – należy wysłać do wybranych bibliotek w Polsce, w tym do Biblioteki Narodowej oraz Biblioteki Jagiellońskiej w ciągu 5 dni od momentu zakończenia procesu produkcji publikacji. Liczba egzemplarzy zależy od wielkości nakładu.

W przypadku małych nakładów (do 100 egzemplarzy) są to 2 egzemplarze. Powyżej tej liczby – należy wysłać 17 egzemplarze do wymienionych, konkretnych bibliotek – głównie do bibliotek uniwersyteckich, ale nie tylko. 

Jeśli więc chcesz kupić dany tytuł, a wszędzie dostajesz informację, że książka jest chwilowo niedostępna, może to oznaczać, że ma ona potencjał na bycie bestsellerem, którego nie przewidział wydawca i jest ona aktualnie dodrukowywana. Spokojnie, na pewno za kilka tygodni znów pojawi się na półkach stacjonarnej lub na stronie internetowej księgarni, w której lubisz kupować książki.

Dobre, bo polskie książki – bestsellery Radka Kotarskiego

Bestsellerami nie są wyłącznie pozycje z klasyki literatury światowej czy tytuły z listy lektur. To również książki nowe, wydane w XXI wieku, które w zaskakująco szybkim tempie ozdobiły półki tysięcy polskich biblioteczek, regałów, półek oraz szafek nocnych. 

Jedną z takich polecanych książek – bestsellerów – jest „Włam się do mózgu” autorstwa Radosława Kotarskiego. Wydawnictwo Altenberg ]sprzedało już ponad 130 000 sztuk! Jeśli jeszcze nie słyszałeś o tej książce, czym prędzej ją zamów w naszym sklepie internetowym z książkami. A jeśli nie chcesz kupować przysłowiowego kota w worku, to dowiedz się, jakiej zawartości możesz oczekiwać.