Czytaj wartościowe książki: psychologia

Co roku w Polsce wydawanych jest zaskakująco dużo książek. Jednak do świadomości przeciętnego Polaka przenika zaledwie kilka, kilkanaście z nich. Jest to efekt dużych kampanii reklamowych w mediach tradycyjnych, na które zdecydowana większość wydawnictw oraz autorów. W związku z tym czytelnicy nie są nawet świadomi publikacji wartościowych pozycji spoza mainstreamu, np. książek o psychologii, historii, nauce czy kulturze.  

Jak donosi Biblioteka Narodowa, np. w roku 2019 roku wydawcy przesłali do niej aż 36 138 książek. Ta liczba świadczy o tym, że wydawcy widzą zasadność dostosowywania się do oczekiwań i potrzeb nawet wąskich grup odbiorców i wypełniania kolejnych nisz na rynku. Na taką skalę rozwoju rynku pozwala również przyspieszenie, uproszczenie oraz zmniejszenie kosztów całego procesu wydawniczego, które stało się możliwe dzięki rozwojowi nowych technologii. 

Rzecz jasna zdecydowaną większość cały czas stanowią książki literackie oraz naukowe. Jednak nie brakuje także innych typów, np. fachowych, dokumentalnych, religijnych czy popularno-naukowych. To fakt – książki psychologiczne czy socjologiczne rzadko kiedy mogą doścignąć popularnością kryminały czy literaturę obyczajową. A szkoda! Jest to bowiem lektura równie wciągająca, a przy okazji wartościowa, rozwijająca i pomocna.

Książki, psychologia i konfrontacja ze stereotypami

Wokół psychologii krąży wiele mitów, które skutecznie zniechęcają wielu Polaków do wizyt u specjalistów. Podobnie jest z literaturą skupioną wokół tego tematu. 

Pierwszym mitem jest to, że książki o psychologii nie są potrzebne tzw. normalnym ludziom. Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich nie boryka się z głęboką depresją, schizofrenią lub innym poważnym schorzeniem, to czego niby miałbyś w ogóle w takiej książce szukać? Tymczasem znajomość i rozumienie własnych emocji jest niezbędna absolutnie każdemu. Jest to w końcu wiedza o naszym zdrowiu i posiadając ją, jesteśmy w stanie przedsięwziąć konkretne kroki ku temu, by o nie zadbać. 

Masowo czytamy o tym, jak rozpoznawać, diagnozować i leczyć różnego rodzaju choroby ciała, natomiast niemal zupełnie pomijamy teksty związane z naszymi myślami oraz emocjami. Jeśli zatem należysz do grupy osób, które twierdzą, że ”trzeba być chyba nienormalnym, żeby kupować książki psychologicznie”, to naprawdę najwyższy czas zmienić swoje nastawienie i wyjść z mentalnego średniowiecza!  

Druga obawą jest to, że tego typu literatura jest napisana trudnym, medycznym językiem, który jest niezrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego. Jest to poniekąd prawda – jeśli masz do czynienia z książkami naukowymi, kierowanymi do zawodowych psychologów czy studentów kierunków związanych z tym obszarem. 

Zdecydowanie lepiej – szczególnie na początku – sięgać po literaturę popularno-naukową i poradniki. Te w większości są napisanie w sposób przystępny: bez skomplikowanych pojęć czy łacińskich nazw z zakresu psychologii. Książki te zawierają również nie tylko tekst, ale również różnego rodzaju schematy, ilustracje czy infografiki, dzięki którym wiedza przekazywana jest w jeszcze bardziej przyjazny sposób. 

Wreszcie trzeci mit – tego typu pozycje odnoszą się do tzw. poważnych problemów (np. narkomanii, depresji), stanów skrajnych, rzadkich i w związku z tym nie przydadzą się zwykłym ludziom na co dzień. Tymczasem prawda jest taka, że psychologia odnosi się często do relacji w pracy oraz rodzinie, motywowania siebie i innych, odnajdywania słabych i mocnych stron w sobie, swoim zespole czy dzieciach, a nawet zmiany codziennych nawyków związanych ze stylem życia. 

Książka o psychologii… na prezent?

„Kochany Mikołaju. W tym roku marzę o naprawdę dobrej książce psychologicznej!”. Powiedzmy sobie wprost: 90% z nas nigdy czegoś takiego nie napisze ani nie przeczyta w liście do świętego z brodą i czerwoną czapką, który 6 grudnia wskakuje do naszych domów przez komin. 

Kto z nas chciałby znaleźć taki prezent pod choinką albo otrzymać na urodziny? To fakt, być może nie jest to najlepszy pomysł na prezent – szczególnie dla kogoś, kogo niezbyt dobrze znamy. Natomiast każda książka o psychologii może być świetna jako prezent dla siebie samego taka książka może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Książki psychologiczne: po co je czytać?

Po co właściwie czytać książki psychologiczne? Warte przeczytania są te, które mówią o tym, jak poprawić różne aspekty swojego życia: rodzinnego czy zawodowego. Psychologia podpowiada np. jak kształtować relacje w rodzinie, jak wychowywać dzieci, jak zażegnać kryzysom w związku, jak działa nasza psychika, dlaczego w naszych głowach pojawiają się pewne myśli i jakie mogą być tego konsekwencje. 

Wiele tytułów poświęconych jest również kwestiom zawodowym takim jak rozwój kariery, planowanie kariery, radzenie sobie ze stresem, motywacja, kierowanie zespołem czy wywieranie wpływu na innych. 

A jeśli chcesz zerwać z jakimś nałogiem albo po prostu zmienić swoje dotychczasowe nawyki, pomoc możesz znaleźć właśnie w literaturze z obszaru psychologii. 

Czy dobre książki psychologiczne mogą zastąpić wizytę u specjalisty?

Absolutnie nie. Żadna lektura nie jest w stanie tego zrobić, ponieważ psychoterapia to nie tylko przekazywanie wiedzy pacjentowi, lecz relacje i interakcje, z których specjalista może wiele „wyczytać” i wywnioskować. Szczególnie w przypadku cięższych zaburzeń trudno wyobrazić sobie, że zamiast odpowiedniej terapii czy leków pacjent otrzymuje zestaw książek do przeczytania. 

Natomiast niezaprzeczalnym faktem jest, że czytanie o ludzkiej psychice pełni bardzo ważną rolę w budowaniu świadomości na temat umysłu i emocji, jakie towarzyszą różnym ludziom w różnych sytuacjach. Dzięki temu możliwy jest samorozwój, poprawa jakości swojego życia, a także pomoc osobom z bliskiego otoczenia.   

Książki psychologiczne warte przeczytania

Znajomi oraz rodzina mówią, że za dużo myślisz? Uprawiasz „czarnowidztwo” (nawet jeśli nie ma do tego żadnych obiektywnych przesłanek), co skutecznie psuje Ci nastrój i relacje z innymi? Jesteś swoim najbardziej surowym (a często po prostu zbyt surowym) sędzią, przez co tracisz wiarę w siebie i zaniżasz własną samoocenę? Nie lubisz nowych sytuacji i obcych ludzi?

W takim razie idealną lekturą dla Ciebie będzie książka Hanii Sywuli „W głowie się poprzewracało”. Jej autorka jest YouTuberką znaną z kanału „Hania Es”, który śledzi ponad 100 tysięcy osób! To także promotorka zdrowia psychicznego oraz popularyzatorka wiedzy o emocjach i higienie psychicznej. 

Hania przekazuje wiedzę oraz dzieli się własnymi doświadczeniami w wyjątkowo przystępny sposób. Mimo to „W głowie się poprzewracało” niesie ze sobą ogromną wartość merytoryczną – bazuje bowiem na licznych badaniach naukowych, a dodatkowo powstała przy współpracy z cenioną oraz doświadczoną psycholożką, Anną Cyklińską). 

Dzięki tej lekturze zrozumiesz własne emocje, uporasz się z negatywnymi myślami, skończysz z destrukcyjnymi nawykami –  powtarzanie sobie frazesów w stylu „chcieć to móc”, „jesteś zwycięzcą” i „pozytywne myślenie lekiem na każdy problem” jest jednak z naukowego mało efektywne. 

I choć wiadomo, że żadna książka nie zastąpi kontaktu z psychoterapeutą, to jednak „W głowie się poprzewracało” stanowi swoisty poradnik, z którego dowiesz się, jak do takiej wizyty się przygotować, a także czego od niej oczekiwać.

Książkę Hani Sywuli wydawnictwa Altenberg znajdziesz w księgarni Alt.pl.

Książki psychologiczne warte przeczytania to również m.in. „Głaskologia” traktująca o motywowaniu i pozytywnym wpływaniu na innych ludzi oraz „Wy Wszyscy Moi Ja” o efektywności osobistej. Obie pozycje napisał Miłosz Brzeziński – wykładowca, certyfikowany coach oraz ekspert w zakresie psychologii. 

Jeśli z kolei Ty lub ktoś z Twojego otoczenia ma skłonności do uzależnień lub tkwi w uzależnieniu, sięgnij po wywiady z pedagogiem i psychoterapeutą Robertem Rutkowskim. „Pułapki Przyjemności” i „Oswoić narkomana” to ważne pozycje, które mogą otworzyć Ci oczy na wiele spraw związanych z uzależnieniami i uzależnionymi. 

Dbanie o zdrowie psychiczne jest równie ważne jak troska o swoje ciało. Aby wiedzieć, jak to robić – sięgnij po wartościową literaturę!

Radek Kotarski napisał również „Inaczej”. Książka ta podpowiada, jak pracować w sposób bardziej efektywny, satysfakcjonujący, a także dopasowany do naszej osobowości. Tematy, które podejmuje twórca „Polimatów”, to m.in. organizacja pracy, wyznaczanie i osiąganie celów, prokrastynacja, motywacja, zarządzanie czasem, a także rozpraszacze. Wszystko jak zawsze – bazuje nie tylko na indywidualnych doświadczeniach autorach, ale przede wszystkim na badaniach naukowych z całego świata. 

Szukasz innej, interesującej i przydatnej książki? Rozwój osobisty to prawdziwa kopania wartościowych pozycji. Na uwagę (szczególnie dla ludzie młodszych lub na początku swojej drogi) zasługuje m.in. „Zdolny do wszystkiego”. Tomasz „Gimper” Działowy (twórca kanału „Gimper” i autorskiego talk-show „Lekko nie będzie”) skupił się również na rozwoju zawodowym i kariery w internecie. W swojej książce poruszył temat budowy własnej marki osobistej, profilów w mediach społecznościowych, tworzenia sieci kontaktów, researchu w Internecie czy nauki nowych umiejętności.

Czy wystarczą książki? Rozwój osobisty w akcji

Wciąż masz wątpliwości, czy książki o rozwoju osobistym i motywacji mogą w ogóle wnieść coś wartościowego do Twojego życia? Jesteś sceptyczny wobec tak aktywnych w mediach społecznościowych „kołczów” od wszystkiego? Być może padłeś ofiarą jednego z mitów wokół rozwoju osobistego. Najwyższy czas się z nimi zmierzyć!

Chyba najbardziej rozpowszechnionym jest ten, który spłyca całą metodologię pracy nad sobą do pozytywnego myślenia i powtarzania po kilka razy dziennie sentencji w stylu „Możesz wszystko”, „Jesteś zwycięzcą” albo „Bądź optymistą” niczym magicznego zaklęcia albo mantry.

Tymczasem praca nad sobą wymaga działania – a nie wyłącznie imaginacji i projektowania w głowie wizji idealnego siebie. Owszem, wszystko zaczyna się w głowie, ale pamiętaj – to dopiero pierwszy krok do zmiany. Póki nie zaczniesz działań, nie zmieni się nic. 

Szukasz dobrej książki o rozwoju osobistym? Wejdź na Alt.pl i znajdź coś dla siebie! Nigdy nie jest za późno na pracę nad sobą i czerpanie z życia większej satysfakcji.