Nauka angielskiego w zupełnie nowym wydaniu

Czy nauka angielskiego ma sens? Angielski to jeden z najpopularniejszych języków na całym świecie. Gdzie mówi się po angielsku? Oczywiście pierwszym skojarzeniem są Stany Zjednoczone, a także Wielka Brytania. Jednak to nie wszystko! Po angielsku mówi się również w Kandzie, Australii, Nowej Zelandii czy na Jamajce – a to tylko kilka przykładów.  

Mowa brytyjskiej rodziny królewskiej pełni funkcję języka oficjalnego bądź półoficjalnego w ok. 60 krajach. Czy wiesz, że język ten nosi status urzędowego m.in. w Republice Południowej Afryki, Indiach, Filipinach, Pakistanie czy Kenii?

Skąd wynika ta imponująca liczba? Przede wszystkim – z dominacji USA i Wielkiej Brytanii oraz posiadania ogromnej ilości terytorium w postaci kolonii, np. w Europie, Azji czy Afryce. Naturalnie w tych krajach nauka języka angielskiego stawała się koniecznością dla rdzennych mieszkańców – chociażby po to, by móc załatwić jakiekolwiek urzędowe sprawy. Jego powszechność rosła również wraz z napływem anglojęzycznej ludności na te tereny. 

Chcesz jeszcze lepiej władać tym językiem? Zapraszamy do księgarni Alt.pl, gdzie znajdziesz najlepsze książki do nauki angielskiego. Ich specyfiką i przewagą nad konkurencyjnymi tytułami jest to, że zdecydowanie odbiegają one od znanych Ci do tej pory podręczników. 

Koniecznie przejrzyj naszą ofertę! Znajdziesz tu zarówno pozycje poświęcone gramatyce, jak i słownictwu. To wyłącznie od Ciebie zależy, na czym skupisz się najpierw. A może będziesz zgłębiać te obszary równocześnie?

Pamiętaj, na naukę nigdy nie jest za późno! Nie ma osoby, która nie byłaby w stanie opanować angielskiego w takim stopniu, by swobodnie móc dogadać się z innymi w czasie spotkania biznesowego czy zagranicznych wakacji. Wystarczą tylko odpowiednie materiały, nieco wytrwałości i samozaparcia. Do dzieła!

NAUKA JĘZYKA ANGIELSKIEGO W POLSKIM WYDANIU

Nauka języka angielskiego cieszy się wśród Polaków ogromną popularnością. Według rankingu „English Proficiency Index” nasz kraj uplasował się na 11. miejscu pod względem znajomości tego języka wśród krajów nieanglojęzycznych. Warto dodać, że w całym zestawieniu pod uwagę wzięto aż 80 krajów 

To niezaprzeczalny fakt – Polacy rozwijają się lingwistycznie. Jednak warto zwrócić uwagę, że w części innych krajów robi to zdecydowanie bardziej dynamicznie. I oczywiście nie mówimy tu wyłącznie o krajach skandynawskich, które od lat przodują w tego typu zestawieniach 

Z jednej strony ta pozycja nie powinna dziwić. W końcu szekspirowskiej mowy uczą się już przedszkolaki. Zdobywanie umiejętności lingwistycznych kontynuują dzieciaki w szkole podstawowej, liceum oraz na studiach – choć w tym ostatnim przypadku liczba godzin może zależeć od konkretnego kierunku. 

To nie koniec! Angielski jest językiem dominującym w biznesie i świecie finansów. Mając to na uwadze, część firm zapewnia pracownikom możliwość samodzielnej nauki angielskiego. W jaki sposób to umożliwia? Na przykład wykupując dostępy do platform, na których znaleźć można lektorów z niemal każdego zakątka świata i porozmawiać z nimi przez kilkanaście czy kilkadziesiąt minut. 

Czasem zamiast tej opcji przedsiębiorstwa podpisują umowę z wybraną szkołą językową. W tym przypadku najczęściej to nauczyciel przyjeżdża do siedziby firmy i tam – w mniejszym lub większym gronie – dorośli mają możliwość uczestniczenia w kursie dopasowanym do poziomu grupy.

NAUKA ANGIELSKIEGO A JEJ EFEKTY

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że skoro nauka angielskiego towarzyszy nam przez tak długi czas, to powinniśmy nie mieć najmniejszego problemu z porozumiewaniem się w tym języku. Tymczasem nie zawsze tak jest.

Wiele osób mówi mniej lub bardziej otwarcie, że rozmowa w obcym języku jest dla nich niekomfortowa i jeśli tylko mogą, unikają tego typu konfrontacji. Z pewnością niejeden raz słyszałeś o tzw. barierze językowej. Boimy się, że powiemy coś niepoprawnie; że nie przyjdzie nam do głowy słówko, którego chcielibyśmy akurat użyć; że zostaniemy niezrozumiani, a co gorsza – wyśmiani i odebrani jako osoby niezbyt inteligentne. 

I choć specjaliści podkreślają, że w prawdziwym życiu takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko i to raczej przede wszystkim demotywujące projekcje w naszych głowach, to jednak faktem jest, że samodzielna nauka angielskiego ma w tym aspekcie sporą przewagę nad innymi formami edukacji: jesteś sam, mówisz wyłącznie do siebie, nie porównujesz się z innymi, więc nie ma obaw, że będziesz „na świeczniku” grupy czy nauczyciela.

Faktem jest również to, że poziom nauki języka angielskiego w szkołach, na uczelniach czy w firmach jest bardzo zróżnicowany. Z pewnością Ty sam lub ktoś z kręgu Twoich znajomych czy przyjaciół narzekał kiedyś na utrwalane w szkole błędy dotyczące wymowy niektórych słówek lub wyrażeń albo swego rodzaju monotonię. Ta ostatnia dotyczy choćby tych sytuacji, kiedy uczeni jesteśmy jednego sposobu na reagowanie w danej sytuacji. 

Tu świetnym przykładem jest pytanie: How are you? Pewnie od razu do głowy przyszła Ci odpowiedź: I’m fine. Thank you. Tymczasem na to pytanie można odpowiedzieć na co najmniej kilkanaście sposobów. Byłoby świetnie, gdyby każdy z nas miał na podorędziu przynajmniej kilka z nich, np. I’m pretty well, I’ve ner been better albo So far, so good

Jak widzisz, to wciąż bardzo proste zdania. Mimo to sprawiają one, że jesteśmy w stanie pozytywnie zaskoczyć odpowiedzią naszego rozmówcę albo po prostu wyróżnić się na tle innych osób, które powtórzą niemal automatycznie powtarzaną przez lata odpowiedź I’m fine. Thanks!

nauka angielskiego

NAUKA JĘZYKA ANGIELSKIEGO: ONLINE CZY OFFLINE?

W XXI wieku mamy ogromny komfort w wyborze metod i sposobów nauki języka angielskiego. Online możesz zdobywać wiedzę z różnych obszarów, ale czy poszerzanie znajomości języka obcego przez Internet może być efektywne? Zdecydowanie! W końcu skoro mamy dostęp do nowoczesnych technologii, to czemu nie mielibyśmy z nich korzystać?

Po pierwsze, nauka języka angielskiego online to duża wygoda. Nie tracisz czasu na dojazd do szkoły czy lektora, w dodatku nie jesteś ograniczony do wyboru wyłącznie spośród tych znajdujących się względnie blisko Twojego miejsca zamieszkania. 

Nic nie stoi na przeszkodzie, byś skorzystał z kursu oferowanego przez firmę znajdującą się na drugim końcu Polski albo w ogóle – w innym kraju. Wiadomo też, że nauka z domu jest często najlepszym wyborem dla osób nieśmiałych, które nie są pewne swoich umiejętności.

SAMODZIELNA NAUKA ANGIELSKIEGO: CZY TO MA SENS?

A czy nauka języka to wyłącznie branie udziału w kursach? Zdecydowanie nie! Świetnym źródłem jest np. serwis YouTube, w którym znajdziesz wiele polskich i zagranicznych kanałów prowadzonych przez nauczycieli i lektorów. Nie wiesz, jaki kanał wybrać? Z pełnym przekonaniem polecamy Ci „Po cudzemu” prowadzony przez Arlenę Witt.

Jak jeszcze szlifować swoje umiejętności lingwistyczne? Dużo czytaj! I Wcale nie musi być to poezja Edgara Alana Poe czy Williama Shakespeare’a. Zacznij od popularnych serwisów newsowych, sportowych czy rozrywkowych po angielsku. Dzięki temu będziesz obcował z żywym, współczesnym językiem, a przy okazji zawsze możesz dowiedzieć się czegoś ciekawego! 

Lubisz filmy i seriale? Zacznij oglądać je w oryginalnej wersji językowej. Jeśli to dla Ciebie zbyt trudne włącz oryginalne napisy. Dzięki temu nauczysz się prawidłowej wymowy słów, a także „osłuchasz się” z językiem.

Do nauki angielskiego przyda się także odpowiednia książka. Szukasz takiej, która nie przypomina standardowego podręcznika, ale w której wiedza przekazywana jest w ustrukturyzowany sposób? Chcesz czerpać radość i dobrze się bawić, a jednocześnie poszerzać zasób swojego słownictwa i poznawać gramatyczne zasady, które rządzą tym językiem? W takim razie książki z wydawnictwa Altenberg będą strzałem w dziesiątkę.