Jak nauczyć się angielskiego

Jak nauczyć się angielskiego? Jak szybko nauczyć się angielskiego? Jak nauczyć się komunikatywnie języka angielskiego? Czy w ogóle warto? Czy ja tego potrzebuje? Angielski znajduje się na trzecim miejscu pod względem liczby użytkowników języka. Wyprzedza go jedynie chiński i hindi. Angielski jest najpopularniejszym językiem w świecie biznesu. Angielski – wreszcie – jest językiem, którego uczy się największy odsetek Polaków. 

Mimo to nasze umiejętności są na bardzo zróżnicowanym poziomie. Wciąż stosunkowo nieduży procent Polaków jest w stanie bezproblemowo i pewnie porozumiewać się po angielsku. Oczywiście wiele do życzenia pozostawia fakt, że język czasem wykładany jest w sposób niezbyt efektywny i oparty na dość klasycznych (żeby nie powiedzieć archaicznych) metodach.

Nie pomaga również fakt, że po zakończeniu szkoły średniej czy studiów, wiele osób po prostu przestaje się go używać. Brak kontaktu z językiem powoduje, że ulatuje nam z głowy wiele słów i wyrażeń, jak również same zasady gramatyki.

NAUKA ANGIELSKIEGO SAMEMU W DOMU: CZY TO SIĘ MOŻE UDAĆ?

Zatem jak nauczyć się angielskiego? Przede wszystkim – przez całe życie; regularnie i w urozmaicony sposób. Czy zawsze musi być to kurs stacjonarny, który odbywa się 2 lub 3 razy w tygodniu? Niekoniecznie! Poznaj inne skuteczne metody nauki, które sprawią, że władanie językiem obcym będzie dla Ciebie źródłem satysfakcji, a nie – stresu.

Wiele osób jest przekonanych, że chodzenie na tradycyjny kurs to jedyny skuteczny sposób na to, jak szybko nauczyć się języka angielskiego. Owszem, ma on wiele niezaprzeczalnych plusów. Jednak równie dobrze można uczyć się samemu – i to w dodatku we własnym domu.

Poza tymi tradycyjnymi możesz korzystać z kursów online. Jest ich mnóstwo, stąd zanim zdecydujesz się na zakup jednego z nich koniecznie dowiedz się, jaki jest ich poziom, konkretny zakres, na ile godzin nauki jest zaplanowany. Możesz poczytać opinie na ich temat, jakie pozostawiają w Internecie uczestnicy. Same ceny takich kursów również bywają mocno zróżnicowane.

JAK SZYBKO NAUCZYĆ SIĘ JĘZYKA ANGIELSKIEGO? WEJDŹ NA YOUTUBE’A

Kolejnym sposobem jest oglądanie filmów na YouTubie z kanałów poświęconych nauce angielskiego. I w tym przypadku jest z czego wybierać. Masz do wyboru kanały polskie, jak i te prowadzone przez zagranicznych nauczycieli oraz lektorów. Warto zapoznawać się z różnymi kanałami i wybrać takiego twórcę, który przekazuje treści na wysokim poziomie, ale też w ciekawy sposób. Większość z nas nie szuka typowych wykładów, które kojarzą im się z edukacją szkolną, bo mało kto wspomina to pozytywnie i ocenia taki sposób przyswajania wiedzy jako efektywny. 

Czasem do śledzenia konkretnego kanału przekonuje nas przyjemny tembr głosu twórcy, jego poczucie humoru czy ciekawe przykłady, po które sięga. My z czystym sumieniem polecamy Ci kanał Arleny Witt „Po cudzemu”. 

Jeśli szukasz porządnej dawki wiedzy, a przy tym wiedzy przekazywanej w lekki i przystępny sposób – idealnie trafiłeś. Arlena Witt to nie tylko twórczyni kanału na YouTubie, ale również autorka książek do komunikatywnej nauki angielskiego, które znajdziesz w naszym wydawnictwie.

Dużym niedopowiedzeniem byłoby nazwanie ich kolejnymi podręcznikami do nauki angielskiego na rynku. To coś znacznie bardziej unikatowego i wartościowego. To książki o angielskiej gramatyce oraz słownictwie napisane w taki sposób, że chce się je otwierać nie z przymusu, a z własnej woli. 

Duży nacisk kładą one również na powtarzanie – jak wiadomo to właśnie to jest gwarancją zapamiętania słów i zwrotów na długi czas. Chyba nie ma nikogo, kto byłby w stanie odnaleźć w głowie słowo, które przeczytał w podręczniku kilka lat wcześniej. Jeśli jednak po przeczytaniu jego polskiego tłumaczenia:

  • zapoznasz się z różnymi zdaniami, które pokazują praktyczne jego użycie w różnych codziennych – być może zabawnych – sytuacjach i dialogach,
  • wykonasz kilka ćwiczeń z jego zastosowaniem,
  • wypiszesz je na małej kartce, po drugiej stronie umieści jego polskie tłumaczenie i co jakiś czas będziesz sprawdzać, czy wciąż pamiętasz, co znajduje się po zakrytej stronie fiszki,
  • zostawisz w Internecie kilka komentarzy z użyciem właśnie tego słowa,

… to nie ma najmniejszych wątpliwości, że takie słówko zostanie w Twojej głowie na wiele lat. Kto wie – może nawet do końca życia?

Podoba Ci się takie podejście do nauki? Jeśli tak, koniecznie wejdź na Alt.pl i zapoznaj się z naszą ofertą książek do angielskiego z zakresu słownictwa oraz gramatyki.

Jak nauczyć się angielskiego

CZY MOŻNA NAUCZYĆ SIĘ ANGIELSKIEGO Z FILMÓW I SERIALI?

Czy nauka angielskiego samemu w domu to wyłącznie studiowanie podręczników i uzupełnianie ćwiczeń? Zdecydowanie nie! Są one jedynie jedną z wielu dostępnych metod i warto próbować różnych technik jednocześnie – im więcej okazji do szlifowania języka, tym lepiej.

Do tego zadania warto podejść kreatywnie i nieszablonowo. A nauka przez zabawę nie jest tylko pustym, powtarzanym od dziecka sloganem – takie „oszukiwanie” mózgu może sprawić, że niestandardowa nauka przyniesie jeszcze bardziej zadowalające efekty.

Jak nauczyć się angielskiego, a jednocześnie dobrze się bawić? Świetnie do „osłuchiwania się” z językiem, rozumienia go, a także przyswajania nowych słów oraz wyrażeń nadają się dzieła popkultury. Oglądanie filmu albo serialu może być nie tylko przyjemną rozrywką, ale także świetną okazją do tego, by podszlifować swoje umiejętności lingwistyczne.

Najlepiej, jeśli będziesz oglądać serial czy film bez napisów, w oryginalnej wersji językowej. Dzięki temu bardziej skupisz swój umysł na wsłuchiwaniu się w wypowiedzi bohaterów, zaczniesz rozróżniać poszczególne akcenty (np. brytyjski, amerykański czy australijski), a także będziesz w stanie rozumieć język w naturalnym kontekście: wśród ulicznego zgiełku czy rozmów osób „w tle”. 

Jeśli jednak to dla Ciebie zbyt trudne na tym etapie, możesz włączyć angielskie napisy. Dzięki temu będziesz konfrontować wymowę danych słów z ich pisownią, co później pomocne będzie zarówno w czytaniu, jak i mówieniu. 

Na początek możesz zacząć od seriali, np. komediowych, osadzonych we współczesności. Idealnie nadadzą się do  tego choćby kultowi „Przyjaciele”: odcinki są krótkie, język przystępny, a słownictwo osadzone jest w codziennych sytuacjach, przez co masz pewność, że niejeden raz Ci się ono przyda.

Na początek nie sprawdzą się raczej seriale i filmy historyczne (możliwość występowania staromodnych, archaicznych wyrażeń) oraz te o trudnej, niszowej tematyce. Dzieła operujące w dużym stopniu nomenklaturą medyczną, prawniczą czy naukową mogą być większym wyzwaniem – chyba że akurat jesteś studentem medycyny czy prawa.

BĘDĘ GRAŁ W GRĘ… I UCZYŁ SIĘ JĘZYKA!

Komunikatywna nauka angielskiego jest możliwa, jeśli stereotypowe „wkuwanie słówek” uzupełnisz o uważne słuchanie piosenek i analizowanie ich tekstów. Z pewnością masz swojego ulubionego artystę. Czas wytężyć uszy i dowiedzieć się, o czym on właściwie śpiewa. 

Możesz też wydrukować tekst i spróbować przetłumaczyć go na polski. Wyciągnij z każdego utworu przynajmniej 3 ciekawe i przydatne słowa lub zwroty, a następnie wypisz je na małych karteczkach (tzw. fiszkach) i zacznij je powtarzać. 

Wielu rodzicom nie podoba się, kiedy ich dzieci spędzają dużo czasu przed komputerem lub konsolą do gier. Jednak nie można im odmówić jednego: granie w anglojęzyczne gry to kolejny bardzo dobry sposób na to, jak szybko nauczyć się angielskiego. 

Gracz jest bowiem postawiony w podbramkowej sytuacji: jeśli nie zrozumie celu danej misji, opisu znalezionego przedmiotu czy dialogu między bohaterami, może popełnić błąd, który doprowadzi go do przegranej. Jak więc w takim wypadku nie mieć pod ręką telefonu i nie sprawdzić znaczenia nieznanego słowa? 

Chcesz mówić po angielsku z pełną swobodą i bez stresu? Pomogą Ci w tym książki z wydawnictwa Altenberg. Zamów je już teraz w Alt.pl!