Książki popularnonaukowe: bo dobrze jest wiedzieć

Od lat wiadomo, że czytanie książek niesie ze sobą mnóstwo zalet. Nikt nie ma wątpliwości, że to idealny sposób na „zabicie nudy” i spędzanie wolnego czasu, który skutecznie pozwala oderwać się od codziennych spraw oraz problemów. Czytanie rozwija wyobraźnię, a także pobudza nasze szare komórki. 

Jeśli jednak w szczególności zależy Ci na tym, by w trakcie lektury poszerzać swoją wiedzę, a przy okazji przeżyć pełne emocji i zwrotów akcji historie bohaterów, którzy naprawdę istnieli (lub istnieją), powinieneś sięgnąć po książki popularnonaukowe. 

Dlaczego warto czytać książki popularnonaukowe?

Literatura popularnonaukowa ostatnimi laty coraz częściej ląduje na naszych półkach oraz czytnikach. I bardzo dobrze! To świetny sposób na poszerzanie swojej wiedzy w wielu ważnych obszarach: nauki, historii czy kultury. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że im więcej wiemy o świecie oraz prawach, jakie nim rządzą, tym lepiej i bardziej świadomie się w nim poruszamy.

Ludzie oczytani to ludzie inteligentni. A zaimponować przyjacielowi, rodzinie lub partnerowi zawsze warto. Miło jest też być wskazywanym jako osobę, która dużo wie i chętnie wyjaśnia różne zawiłe kwestie lub obala krążące w powszechnej świadomości mity. Taki merytoryczny oręż przyda się na pewno w czasie niejednej dyskusji przy stole z wujkiem, kumplem czy drugą połówką.

O naszej niemal wrodzonej ciekawości świata i chęci zdobywania wiedzy może świadczyć choćby popularność takich serwisów jak Wikipedia. Jeśli więc chcesz uchodzić za inteligenta, z pewnością warto mieć w swoim księgozbiorze pozycje poświęcone nauce – nawet jeśli są one podane w lekkostrawny sposób.

Rozrywka (i wiedza) dla każdego

Ogromną przewagą książek popularnonaukowych – bestsellerów oraz mniej popularnych tytułów – jest ich przystępność i niska bariera wejścia. Nie jest to literatura fachowa wymagająca posiadania odpowiedniej wiedzy bazowej, bez której nie zrozumiemy, o czym w ogóle pisze autor. Wszystko wyłuszczone jest w taki sposób, aby jak najlepiej wyjaśnić konkretne tematy – nawet osobom, które wcześniej z danym obszarem nie miały kontaktu i nie są asami z fizyki, psychologii czy historii. 

Język oraz sposób przekazywania wiedzy w literaturze popularnonaukowej wpływa również na to, że tego typu pozycje sprawdzą się idealnie jako prezent na rozmaite okazje: od urodzin przez zdaną sesję czy ważny egzamin aż po święta Bożego Narodzenia. 

W zależności od wieku oraz zainteresowań obdarowywanego możesz wybrać książkę, która będzie strzałem w dziesiątkę i sprawi dużo radości przyjacielowi czy członkowi rodziny. To również bezpieczny upominek dla osób, których nie znamy tak dobrze, a wiemy, że jest osobą ciekawą świata i chętną do poszerzania swojej wiedzy i samorozwoju.

Obalamy mity dzięki literaturze popularnonaukowej

Wybór najciekawszych pozycji z tego zakresu będzie zawsze mocno sprzężone z naszymi indywidualnymi zainteresowaniami, ale również warunkami,  w jakich będziemy je konsumować. Przykładowo: poszukując książki do podróży pociągiem, samolotem czy innym środkiem transportu (oczywiście w roli pasażera), sprawdzą się pozycje składające z krótkich rozdziałów. To dość praktyczne – szczególnie jeśli wiesz, że musisz np. pilnować stacji, na której masz wysiąść albo ktoś może przerywać Ci lekturę.

Szukasz treści, które zostały docenione przez polskich czytelników w ostatnim czasie? Taką książką jest m. in. „Nic bardziej mylnego! Radek Kotarski obala 58 popularnych mitów”. Autor to popularyzator nauki i twórca znanego kanału na YouTubie o nazwie „Polimaty”, a także gospodarz programu telewizyjnego „Podróże z historią”. 

Kotarski bierze na tapet wiele powtarzanych od lat mitów z zakresu medycyny, biologii, religii, historii i innych nauk. Czy egipskie piramidy zostały zbudowane przez niewolników? Czy Jezus Chrystus urodził się 25 grudnia? Czy Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę? To tylko kilka pytań, na które odpowiedzi znajdziesz w „Nic bardziej mylnego”. Wszystko napisane charakterystycznym stylem autora. Jeśli więc śledzisz Radka w Internecie lub mediach tradycyjnych i cenisz jego sposób prowadzenia narracji, przypadnie Ci ona do gustu.

W poszukiwaniu najlepszych książek popularnonaukowych

To niejedyne jego pozycje poświęcone nauce. Jeśli chodzi o książki popularnonaukowe, bestsellery to prawdziwa specjalność Kotarskiego. Takim mianem mogą szczycić się jego dwie książki: wspomniane wcześniej „Nic bardziej mylnego”, a także „Włam się do mózgu”. Ta ostatnia to podana w przyjazny sposób „recepta” na efektywną naukę i zapamiętywanie nowych rzeczy. Autor „Polimatów” po raz kolejny okazuje się świetnym reasercherem, który zbiera wiedzę tysięcy naukowców w jedną, 302-stronnicową całość.

Okazuje się bowiem, że tak świetnie znane i wykorzystywane przez większość uczniów sposoby, jak wielokrotne czytanie notatek oraz wkuwanie ich na pamięć, nie są wcale najlepszymi na świecie metodami na przyswajanie wiedzy. Wręcz przeciwnie – plasują się raczej u dołu stawki. 

To nie koniec zaskoczeń! W czasie lektury nagle zdajemy sobie sprawę, że nigdy nikt nie nauczył nas… jak się uczyć. Na szczęście na naukę nigdy nie jest za późno – tym bardziej na tę pozbawioną stresu oraz frustracji.  

Z kolei w „Inaczej” Kotarski zestawia najbardziej skuteczne sposoby na organizację pracy, dostosowanych do Twojej osobowości oraz preferencji. Nie są to wyłącznie subiektywne rekomendacje (choć metodologia zaprezentowana w książce została przetestowana przez autora), ale przed wszystkim wnioski płynące z dziesiątek badań, eksperymentów naukowych oraz publikacji w cenionych pismach z całego świata.

Książki Radosława Kotarskiego oraz szeroki wybór innych książek popularnonaukowych znajdziesz w księgarni internetowej Alt.pl.

Poznaj przepis na człowieka

Genetyka to obszar wiedzy, który dla zdecydowanej większości tzw. prostych zjadaczy chleba pozostaje niczym zamknięte na cztery spusty wrota. Dzięki Dawidowi Myśliwcowi – popularyzatorowi nauki, doktorowi chemii z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej oraz twórcy kanału na YouTubie o nazwie „Uwaga! Naukowy bełkot” – te drzwi zostają przed nami uchylone.  

Dlaczego jesteśmy tacy, jacy jesteśmy? Czym jest przepis na człowieka i czy on w ogóle istnieje? Ile rzeczywiście zapisane jest w naszych genach? Czy wyłącznie geny mają na nas wpływ i nas kształtują? 

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdują się w 480-stronnicowej książce „Przepis na człowieka, czyli krótki wstęp do odpowiedzi na pytanie: dlaczego jesteśmy jacy jesteśmy”. Książka – poza wartością merytoryczną – jest pięknie wydana. Zachwycają ilustracje inspirowane tymi z dawnych, naukowych ksiąg. 

Szukasz najlepszych książek popularnonaukowych? Zajrzyj na Alt.pl!