Ogólnopolski DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ – książki mogą pomóc!

350 milionów ludzi na świecie, 4 miliony ludzi w Polsce – tak przedstawiają się na chwilę obecną szacunki. Szacunki osób, które zostały dotknięte depresją. Chorobą, która wcale nie musi dawać jakichkolwiek zewnętrznych symptomów – dlatego przypuszcza się, że wiele osób nawet nie podejrzewa, że ktoś z ich środowiska cierpi z jej powodu. Co gorsza, niekiedy my sami nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zostaliśmy depresją dotknięci. Apatia? Złe samopoczucie? Ospałość? Zmęczenie? Różnego rodzaju bóle? Tak – to wszystko może wskazywać na depresję, a jednocześnie w ogóle nie być z nią powiązane. Niektórzy, mimo tego, że szeroko się uśmiechają i są duszami towarzystwa, mogą cierpieć. Każdego dnia…

Eksperci przewidują, że do 2030 roku to właśnie depresja stanie się najczęściej diagnozowaną jednostką chorobą na świecie. Według WHO dziś depresja to główna przyczyna samobójstw. Chociaż celem Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, który obchodzimy 23 lutego, jest upowszechnianie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych – tego jak je rozpoznać, zrozumieć, w jaki sposób z nimi walczyć, a także jak im zapobiegać – to „dbać o swoją głowę” (a także głowę naszych bliskich) powinniśmy na co dzień

Bo depresja to wcale nie jest oznaka słabości. To też nie jest chwilowe obniżenie nastroju czy pesymizm. Przyczyny depresji wciąż nie są do końca rozpoznane – nie trzeba być w trudnej sytuacji życiowej czy doświadczyć traumy, by zapaść na tę chorobę. Co zatem powinniśmy robić?

To, co każdego dnia zaleca w swoich mediach wyjątkowa kobieta – pasjonatka psychologii, promotorka zdrowia psychicznego i popularyzatorka wiedzy o umyśle. Kobieta, która inspiruje na co dzień nas i tysiące ludzi, by zadbać nie tylko o swoje ciało. Hania Sywula radzi, jak uporać się z negatywnymi myślami, jak rozumieć własne emocje, poznawać psychiczne potrzeby, zmieniać niekorzystne nawyki i schematy myślowe oraz – przede wszystkim – jak zerwać ze szkodliwymi banałami w stylu: „wystarczy myśleć pozytywnie” lub „przesadzasz, uśmiechnij się”.

Chociaż żadna książka nie zastąpi psychoterapii, książka napisana w konsultacji z psychologiem może stanowić do niej doskonały wstęp lub pomóc Ci odnaleźć swoją własną drogę walki o zdrowie psychiczne. Pamiętaj, że problemy nie znikną za pomocą magicznej różdżki z dnia na dzień – o swoją głowę musisz dbać każdego dnia, sukcesywnie, by W GŁOWIE Ci SIĘ POPRZEWRACAŁO na dobre.

Nie bój się mówić o swoich emocjach. Nie bój się prosić o pomoc. Jeśli czujesz, że coś w Twojej głowie dzieje się „nie tak” lub dostrzegasz takie symptomy u kogoś ze swojego otoczenia, porozmawiaj z kimś. Jeśli jesteś samotny/samotna, skorzystaj z Telefonu Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym: 116 123 lub Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111

***

Zachęcamy też do lektury wyjątkowego opowiadania Radka Kotarskiego pt. Częściowo udane samobójstwo, a także wysłuchania elegii Dawida Podsiadło. 100% swojego wynagrodzenia ze sprzedaży e-booka i audiobooka Autorzy postanowili przekazać na Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Utwory te możesz zachować dla siebie lub wysłać komuś bliskiemu – znajdziesz je TUTAJ. Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Zapraszamy również na LIVE z Hanią Sywulą poświęcony wysokofunkcjonującej depresji, podczas którego odpowie ona na zadawane pytania, udzieli rad i rozwieje wątpliwości. Odbędzie się on w środę 23 lutego 2022 roku o godz. 19.00 – link do wydarzenia znajdziesz TUTAJ.

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją oferujemy również DARMOWĄ DOSTAWĘ książki W głowie się poprzewracało autorstwa Hani Sywuli – jeśli zakupisz ją w dniach 2324 lutego, wysyłkę otrzymasz GRATIS. Pamiętaj, że to również ostatnie dwa dni, by zakupić książkę w starej cenie – ponieważ od dnia 25 lutego jej cena wzrośnie. Książkę możesz kupić TUTAJ.