Oto książki, które warto przeczytać

Jak wynika z raportu Biblioteki Narodowej za 2019 rok, 39% Polaków przeczytało w ciągu badanego roku przynajmniej jedną książkę. Przeczytanie przynajmniej 7 pozycji w ciągu 12 miesięcy zadeklarowało już tylko 9% respondentów. 

Wśród wymienianych książek pojawia się zarówno ponadczasowa klasyka (czy też, po prostu, lista lektur szkolnych). Mamy więc w zestawieniu dzieła Adama Mickiewicza czy Henryka Sienkiewicza. Czy są to książki warte przeczytania? Mówiąc delikatnie – zdania na ten temat mogą być mocno podzielone. Raczej nie ma jednak wątpliwości, że tytuły te nie są dobrowolnym wyborem młodzieży lecz wynikiem wykonywania szkolnych powinności.  

Po jaką lekturę w takim razie sięgnąć – i to nie z obowiązku, lecz z własnej, nieprzymuszonej woli? Oto książki, które warto przeczytać; nie tylko po to, by podnieść ogólnopolskie statystki czytelnictwa, ale przede wszystkim po to, by rozszerzać swoje horyzonty oraz zwiększać swoją wiedzę.

Co warto przeczytać? Pozycje pełne emocji

Książki warte przeczytania to nie tylko te, z których dowiadujesz się czegoś nowego o otaczającym Cię świecie. Nierzadko dużo bardziej wartościowe okazują się te, które „mówią” coś nowego o Tobie samym. Takie są książki o psychologii – oczywiście niekoniecznie muszą to być podręczniki akademickie. Lepiej, szczególnie na początek, postawić na coś napisanego zdecydowanie bardziej przystępnym językiem. Co na przykład?

Na początek „W głowie się poprzewracało” Hani Sywuli. To pozycja dla wszystkich tych, których głowa aż „puchnie” od ciągłego rozmyślania, zamartwiania się, budowania scenariuszy (niekoniecznie z happy endem) i zbyt krytycznej samooceny.

Popularna Hania Sywula wraz z psycholożką i psychoterapeutką, Anną Cyklińską pomagają zrozumieć własne emocje i potrzeby psychiczne. Uczą one, jak zmienić różnego rodzaju schematy myślowe oraz nawyki, które wyrządzają nam więcej krzywdy niż korzyści. Co istotne – cała wiedza, która znajduje się w książce, opiera się na rzetelnych badaniach i nauce, przez co jej wartość jest niekwestionowalna.

Godne polecenia są również „Głaskologia” oraz „Wy Wszyscy Moi Ja” Miłosza Brzezińskiego. Ta pierwsza porusza temat motywowania innych i pozytywnego wpływania na osoby z naszego otoczenia. Druga z kolei koncentruje się na efektywności osobistej. Jak pisze sam autor, znajdziemy tu odpowiedź na pytanie, jak wprowadzać zmiany w życiu z minimalnym udziałem silnej woli. Brzmi ciekawie? I to jak!

Kim jest sam autor? To wykładowca akademicki, certyfikowany coauch, doradca i ekspert w zakresie analizy oraz interpretacji zjawisk psychologicznych oraz efektywności osobistej.  Na jego koncie – poza kilkoma książkami – są dziesiątki artykułów, podcastów czy wywiadów.

Rozmowy o tym, co ważne

Co warto przeczytać, jeśli znajdziesz kilka wolnych wieczorów? Sięgnij po „Pułapki Przyjemności” i „Oswoić narkomana” Roberta Rutkowskiego: psychoterapeuty, pedagoga, a także trenera umiejętności psychologicznych. Obie książki mają formę wywiadów, jakie z psychoterapeutą przeprowadziła Irena Stanisławska. W tym pierwszym pyta swego interlokutora o cienką granicę między przyjemnością a uzależnieniem. W tym drugim – skłania go do biograficznych refleksji o uzależnieniu i walce z nim. 

Reportaże, które otworzą Ci oczy

Właśnie na formę reportażu zdecydował się dziennikarz znany z kanału „7 metrów pod ziemią” na YouTubie, Rafał Gębura. To jego debiutancka książka, która stanowi uzupełnienie tego, co twórca prezentuje na znanej platformie społecznościowej. „Otwórz oczy” to zbiór aż 19 minireportaży, dzięki którym jesteś w stanie poznać niezwykłe historie bardzo różnych ludzi; zrozumieć ich spojrzenie na świat, ich doświadczenia i poglądy na nierzadko kontrowersyjne sprawy.

Dlaczego „Otwórz oczy” to książka warta przeczytania? Rafał Gębura ma niezwykłą umiejętność prowadzenia spokojnych, wyważonych i merytorycznych rozmów, przez co interlokutorzy są w stanie otworzyć się przed nim tak, jak być może część z nas nie otwiera się nawet przed najbliższymi. Ten niesamowity szacunek, profesjonalizm oraz etykę dziennikarską czuć w każdym z jego reportaży.

Na sam koniec warto podkreślić, że to książka na ważne tematy – od depresji poporodowej do cyberbezpieczeństwa. Jak zatem widać – to pozycja dla każdego.

Tryptyk Radosława Kotarskiego, czyli postaw na umiejętności i literaturę popularno-naukową

Co warto przeczytać, jeśli jesteś fanem literatury popularno-naukowej? Możesz sięgnąć po jedną z książek Radosława Kotarskiego, który popularyzowaniem nauki zajmuje się od lat. To autor kanału „Polimaty” na YouTubie oraz podcastu „Polimaty 2”. Był również gospodarzem programu telewizyjnego „Podróże z historią”.

W „Nic bardziej mylnego” autor obala kilkadziesiąt znanych i wciąż rozpowszechnianych mitów na temat zdrowia, kultury, religii czy historii. Lektura książki to świetna rozrywka, ale i cenna wiedza, którą możesz popisać się w czasie niejednego spotkania towarzyskiego.

„Włam się do mózgu” to z kolei pozycja obowiązkowa dla każdego ucznia, studenta oraz dorosłego, który wciąż przyswaja nowe informacje i rozwija się, np. zawodowo. Radek Kotarski odpowiada w niej na pytanie: jak się uczyć efektywnie.

Niby proste pytanie, niby każdy intuicyjnie wie i pamięta, jak zakuwał do kartkówki z historii czy egzaminu ze statystyki… Jednak czy rzeczywiście czytanie rozdziału książki po kilka razy to najlepsza metoda przyswajania informacji? Jak dowodzą przytaczane przez autora badania – są metody o wiele skuteczniejsze. Teraz możesz je poznać i zastosować również Ty.

Co sprawia, że jest to książka, którą warto przeczytać? Między innymi – praktyczny wymiar tej lektury. Radek Kotarski na własnej skórze przetestował polecane przez świat nauki metody, by nauczyć się czegoś zupełnie nowego, a konkretnie – języka obcego.

Ostatnia godna uwagi propozycja tego autora to „Inaczej”. Tym razem Kotarski porusza temat skutecznych metod organizowania sobie pracy, wyznaczania i osiągania celów, a także powielanych mitów, które mają zrobić z Ciebie zwycięzcę, milionera i któż wie kogo jeszcze. Również i tym razem autor odwołuje się do licznych badań osób uznanych w świecie nauki, a niekoniecznie – w świecie mediów społecznościowych.

Książki, które warto przeczytać: literatura faktu okiem historyka

Niekwestionowanym autorytetem  w kwestii historii jest Yuval Noah Harari – historyk i profesor z Izraela. Co warto przeczytać, jeśli chodzi o dorobek Harariego? Na szczególną uwagę zasługuje jego książka „Sapiens. Od zwierząt do bogów”, w której autor odpowiada na tak fundamentalne pytanie, jak to, jak powstał człowiek. To historia gatunku ludzkiego i rozwoju stworzonej przez niego cywilizacji – nic dziwnego, że książka stała się światowym bestsellerem.

Polecamy też inne jego dzieła: „21 lekcji na XXI wiek”, a także „Homo deus. Krótka historia jutra”.

Debiuty na rynku książki: nowości warte przeczytania

Na koniec zostawiamy specjalne książki – nowości warte przeczytania. Co w ostatnim czasie pojawiło się na rynku wydawniczym i nie powinno uciec Twojej uwadze? Mamy do polecenia dwa tytuły.

Pierwszym z nich jest „Przepis na człowieka, czyli krótki wstęp do odpowiedzi na pytanie: DLACZEGO JESTEŚMY, JACY JESTEŚMY”. Autor, Dawid Myśliwiec,  pomaga zrozumieć czytelnikowi genetykę i milowe osiągnięcia nauki w tej dziedzinie.

Zaczęliśmy od lektur, więc i na nich zakończmy. Choć właściwie tytuł, który chcemy Wam polecić to „LiteraTOURa” Pauliny Mikuły znanej z kanału „Mówiąc inaczej”. Autorka interpretuje mniej lub bardziej znane dzieła literackie w oryginalny i nowoczesny sposób.

Znajdziesz tu utwory Reja, Szymborskiej, a także Kazika. Nawiązując do innego twórcy, Grzegorza Turnaua, znajdziesz Mickiewicza i znajdziesz Miłosza. Ale co najważniejsze – znajdziesz tu być może spisaną już przez Ciebie na straty – miłość do czytania, frajdę z myślenia oraz rozmawiania o książkach, wierszach czy tekstach piosenek.

A jakie Twoim zdaniem książki warte przeczytania powinniśmy dodać do naszej listy? Do jakich lektur możesz wracać bez końca? Które tytuły coś w Tobie zmieniły i zostały w Twojej pamięci na dłużej? Bez względu na to, jaki jest Twój „top” książek, najważniejsze jest to, że czytasz. I oby to się nigdy nie zmieniło!

Inne wartościowe książki, które warto przeczytać