Książka na prezent: bo każda okazja do czytania jest dobra

Chyba nie ma okazji, do której nie dałoby się dobrać odpowiedniej książki. Na prezent urodzinowy, imieninowy czy mikołajkowy dobra lektura to złoto! Zresztą, nada się również do uczczenia także innych, mniej typowych okazji, takich jak dostanie się na wymarzone studia albo zdanie egzaminu na prawo jazdy. 

Z dużą dozą pewności twierdzimy również, że nie ma takiej osoby, dla której nie dałoby się wybrać interesującej ją książki – nawet jeśli mówi, że nie lubi czytać. Wystarczy tylko dobry research, dobry pomysł i dobry tytuł. Poniżej kilka podpowiedzi, które przydadzą się przy planowaniu kolejnego upominku dla rodziny, przyjaciół czy znajomych.

Warto pamiętać jedynie o tym, by nie kierować się własnym gustem. Bywa że zamiast kupować dla kogoś, kupujemy książkę na prezent dla samego siebie. Oczywiście jeśli oboje macie podobne gusty, nie ma żadnego problemu – sam będziesz mógł ją wkrótce pożyczyć i przeczytać. Natomiast na pewno nie powinniśmy zakładać, że jeśli nam się coś nie podoba, to na pewno innym też nie. I odwrotnie. Stąd tak kluczowe jest odpowiednie przygotowanie się do kupowania upominków.

DOBRA KSIĄŻKA NA PREZENT: ZANIM KUPISZ, ODPOWIEDZ NA KILKA PYTAŃ

Kluczem do dobrania komuś odpowiedniej literatury jest znajomość osoby obdarowywanej. Wiele osób nie czyta, bo nie ma w swojej biblioteczce tytułów związanych z ich zainteresowaniami – co nie oznacza, że nie czyta artykułów w branżowych serwisach, blogach, gazetach czy mediach społecznościowych. 

Dlatego zanim klikniesz „Zamów i zapłać” w księgarni internetowej zadaj sobie pytanie:

  • Jakie są zainteresowania osoby obdarowywanej?
  • Jak spędza wolny czas?
  • O czym bardzo dużo mówi?
  • Jakie tematy ją angażują do dyskusji?
  • Na czym się zna?
  • Co studiuje lub na czym polega jej/jego praca?
  • Czy i co lubi czytać? 

Już na tej podstawie jesteś w stanie wiele wywnioskować – nawet jeśli nie masz dostępu do biblioteczki albo czytnika e-booków tej osoby. Warto wybierać takie książki na prezent, które poszerzą wiedzę obdarowywanego w bliskich jego serca dziedzinach, będą związane z lubianymi dziełami popkultury czy cenioną i śledzoną w mediach społecznościowych osobą. 

Jeśli ktoś co do zasady nie lubi czytać, zacznij od czegoś krótkiego, z dużą liczbą zdjęć, ilustracji, infografik – wszystko, co nie zniechęci „książkowego scepytka”. Kluczy doboru trafionej lektury jest wiele – wystarczy tylko nieco uważności, wnikliwości lub odbycia kilku „przypadkowych” rozmów na tematy społeczne, kulturowe czy polityczne.

GRATKA DLA NASTOLATKA, CZYLI CO NAPRAWDĘ GO ZACIEKAWI?

Chyba każdy z nas miał w wieku nastoletnim swoich idoli: muzyków, aktorów, sportowców. Dziś jest tak samo: do grona tych „tradycyjnych” autorytetów doszło jednak pokolenie „idoli 2.0”. Chodzi oczywiście o influencerów.

Jeśli więc nastolatek z Twojego otoczenia śledzi w mediach społecznościowych jakąś znaną osobę, warto to zapamiętać. Coraz częściej okazuje się, że influencerzy są tez autorami książek. Jeśli przypadkiem nie jesteś stałym bywalcem na YouTubie czy Instagramie, podpowiemy, kogo śledzą dzisiejsi nastolatkowie.

  • Ewa Grzelakowska-Kostoglu, czyli Red Lipstick Monster

Zna ją chyba każda dziewczyna interesująca się trendami kosmetycznymi i makijażem. Ewa napisała kilka dobrych książek na prezent dla kobiet i dziewczyn. Ostatnia „Tajniki paznokci” spodoba się każdej młodej urodomaniaczce. 

  • Karol „Blowek” Gązwa

„Zostań YouTuberem” – to nie tylko tytuł książki Karola Gąwazy, ale też marzenie wielu młodych ludzi. I bez względu na to, czy uważasz, że social media to strata czasu (to wcale nie musi być prawdą!), to jednak zakup takiej książki na pewno ucieszy wielu nastolatków, którzy założyli niedawno lub marzą o założeniu swojego kanału na YouTubie. Czas pokaże, czy była to tylko chwilowa fascynacja tematem, czy sposób na wieloletnią pasję, a czasem i główną pracę. 

  • Tomasz „Gimper” Działowy

Gimper to twórca znany rzeszom Internautów młodego pokolenia. Ma ponad 1,8 mln subskrybentów na YouTubie i po ponad pół miliona obserwatorów na Instagramie oraz Facebooku. Jego książka „Zdolny do wszystkiego” to poradnik dla młodych ludzi o tym, jak robić research w Internecie, projektować profile w mediach społecznościowych czy kreować własny wizerunek w Sieci.

KSIĄŻKI NA PREZENT DLA OSÓB STAWIAJĄCYCH NA ROZWÓJ

Zmorą wielu uczniów jest uczenie się: do kartkówek, testów, egzaminów, matury. Wśród części uczniów i studentów proces ten budzi szereg frustracji i jest odbierany jako marnowanie czasu. Trudno się z tym nie zgodzić, biorąc pod uwagę, że po kilku tygodniach czy miesiącach „wkuwana na blachę” wiedza gdzieś nagle się ulotniła. Na szczęście nauka zna sposoby na to, jak uczyć się w sposób przyjemniejszy, a także efektywniejszy, czyli taki, dzięki któremu przyswojona wiedza zostaje z nami na zdecydowanie dłużej. 

Jeśli chcesz sprawić, by nastolatek miał więcej czasu na rozrywki, a mniej na czytanie kilka razy rozdziałów ze szkolnych podręczników, podaruj mu „Włam się do mózgu”. To dobra książka na prezent zarówno dla prymusów, jak i dla tych, którym nauka sprawia trudności. 

Jej autor, Radosław Kotarski, zebrał wyniki wielu badań naukowych, w których prezentowane są efekty tradycyjnych i nowoczesnych sposób przyswajania nowych informacji. W książce znajdziemy konkretne porady, które mogą nam zerwać ze starymi przyzwyczajeniami i wdrożyć lepsze metody nauczania. 

Ta książka to swoista „praca domowa” odrobiona za polski system edukacji, który niestety w podstawie programowej nie znalazł miejsca na to, by nauczyć nas, jak się skutecznie uczyć. 

Należy podkreślić również, że ta pozycja spodoba się nie tylko studentom czy uczniom, ale i dorosłym – w końcu proces edukacji towarzyszy nam przez całe życie, szczególnie na tak dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.

Stricte pracy poświęcona jest inna książka Kotarskiego, czyli „Inaczej”. Stanowi ona zbiór porad (bazujących na wynikach badań naukowych) dotyczących tego, jak pracować zgodnie ze swoimi predyspozycjami i charakterem, by uzyskiwać jak najlepsze efekty. 

Wartościowa książka na prezent to świetny pomysł na prezent. Zapraszamy na alt.pl, gdzie znajdziesz wartościową literaturę dla każdego.