Rozmówki angielskie – to nie tylko small talk

Rozmówki angielskie, czy ja w ogóle ich potrzebuje? Angielski to jeden z najbardziej popularnych języków na całym świecie. Według badań Ulricha Ammona z uniwersytetu w Dusseldorfie wynika, że jest on mową ojczystą dla nawet 527 milionów ludzi. Wynik ten wyprzedziły jedynie dwa inne języki: chiński oraz hindi i urdu. Te ostatnie dwa języki zostały ujęte w ramach jednej grupy ze względu na ogromne zbieżności zarówno pod względem struktury gramatycznej, jak i podstawowego słownictwa.

Mowy Williama Shakespeara, Donalda Trumpa i Sylvestra Stallone’a  używa się w kilkudziesięciu krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Australii, Indiach, Nowej Zelandii, Kenni czy Belize. 

Gramatyki i zwrotów angielskich uczy się ok. 1,5 miliarda ludzi. Chcesz dołączyć do tego grona? Nie ma na co czekać! Wejdź na Alt.pl i wybierz rozmówki polsko-angielskie z naszego wydawnictwa. Gwarantujemy, że nie przypominają one klasycznych książek tego typu, które składają się wyłącznie z list słówek i wyrażeń skupionych wokół danej tematyki, np. rodziny, jedzenia czy wizyty na lotnisku.

Czy Polacy znają podstawowe zwroty po angielsku?

W czasach Polski Ludowej zdecydowana większość dzieci oraz dorosłych nie znała nawet podstawowych zwrotów angielskich. Nic dziwnego. W szkołach bowiem nikt go nie uczył. Zamiast niego uczniowie mieli rozumieć i dogadywać się po rosyjsku. Starsze pokolenia wciąż pamiętają te czasy i wciąż znają sporo słówek w tym języku.

Dziś żyjemy w zupełnie nowej rzeczywistości – rolę języka rosyjskiego zajął angielski. Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2015 roku przez ośrodek badawczy TNS wśród wszystkich języków obcych to właśnie angielski Polacy wskazywali jako ten, który znają biegle lub bardzo dobrze. Na drugim miejscu znalazły się ex aequo: rosyjski oraz niemiecki. Jednak jeśli zgłębimy się w te wyniki i sprawdzimy, jakie właściwie kryją się za nimi liczby, to okaże się, że mówimy zaledwie o 6 i 3% respondentów.

Jak więc widać na podstawie tych danych – rozmówki polsko-angielskie przydadzą się większości z nas i niemal każdy wyciągnie z nich coś dla siebie. Oczywiście najbardziej przydadzą się one tym osobom, które władają tym językiem na poziomie początkującym. 

Dlaczego warto zainwestować w rozmówki polsko-angielskie?

Czy kiedykolwiek czułeś się niezręcznie, ponieważ nie mogłeś sobie przypomnieć w sumie prostego słówka po angielsku? Czy znasz z autopsji sytuację, w której ktoś mówił do Ciebie w języku obcym, a w Twojej głowie była jedna myśl: Przecież słyszałem to niejeden raz… Tylko co to znaczy? Najlepsze zwroty angielskie przychodzą Ci do głowy zawsze kilka minut za późno, a w momencie, kiedy rozmawiasz z obcokrajowcem – nie jesteś w stanie powiedzieć płynnie kilku prostych zdań? 

To bez wątpienia stresujące! Na szczęście, nie jest to nic, nad czym nie mógłbyś pracować! Pomogą Ci w tym odpowiednie materiały edukacyjne.

Przyjęło się, że rozmówki polsko-angielskie przydają się przede wszystkich w czasie podróży za granicę. I to nie tylko do Londynu czy Nowego Jorku. Jeśli nie znasz niemieckiego, włoskiego, hiszpańskiego, norweskiego czy fińskiego, znajomość podstawowych zwrotów po angielsku będzie ogromnym ułatwieniem. Przy okazji z pewnością o wiele łatwiej przyswoić ojczystą mowę królowej Elżbiety niż języka Muminków czy Julio Iglesiasa.

rozmówki angielskie

Rozmówki polsko-angielskie: czy przydadzą się wyłącznie w podróży?

Tego typu książka może przydać się również wszystkim tym, którzy wyjeżdżają za granicę do pracy. Taka przystępna forma przekazywania wiedzy może zapewnić nam komfort psychiczny, szczególnie w czasie pierwszych tygodni w nowym kraju. Mając przy sobie listę gotowych zwrotów, czujemy się po prostu pewniej. 

Nawet jeśli w danym momencie jakieś słówko uleci Ci z głowy, możesz szybko przekartkować książkę i przypomnieć je sobie. Rozmówki angielskie pomogą Ci w sytuacjach z życia codziennego i właśnie ich utylitarność jest ich największą zaletą.

Faktem jest, że podstawowe zwroty angielskie przydadzą się równie często w naszym kraju. W Polsce pojawia się coraz więcej obcokrajowców, którzy przyjeżdżają do nas nie tylko po to, by przez kilka dni lub tygodni zwiedzać najpiękniejsze zakątki naszego kraju, ale również po to, by się tutaj uczyć lub pracować. Okazuje się zatem, że nawet na przystanku czy w sklepie ktoś może zagadać do Ciebie w obcym języku.

Nauka języka przez rozmówki? Angielski jest prostszy, niż myślisz

Zastanawiasz się, czy nauka języka poprzez czytanie rozmówek polsko-angielskich może być w ogóle efektywna? Zdecydowanie tak! Wystarczy tylko dobrze je wybrać! Te kupione ze kilka czy kilkanaście złotych są zazwyczaj na absolutnie podstawowym poziomie i nie ma co oczekiwać po nich, że poznamy kilka wyrażeń określających coś podobnego i że zostaną nam wyjaśnione drobne różnice pomiędzy zwrotami czy słowami, które na pierwszy rzut oka wydają się synonimiczne. 

Poza zaskakująco niską ceną naszą uwagę powinna zwrócić również… liczba stron takiej książki i jej format. Trudno bowiem spodziewać się, że rozmówki angielskie w formacie kieszonkowym i liczącym 100 stron da Ci duże pole do lingwistycznego popisu. Dlaczego? Z prostego powodu – ograniczonej ilości słów mieszczących się na jednej stronie.

Szukasz książki do nauki słówek? Sprawdź jej aktualność. Czy znajdziesz w niej rozdziały dotyczące mediów społecznościowych, Internetu czy ekologii? Pamiętaj, że język zmienia się wolniej niż ważne społecznie tematy i nasze nawyki dnia codziennego – a przecież to właśnie wokół nich toczy się większość naszych rozmów.

Rozmówki angielskie: jak się z nich uczyć?

Jeśli wybrałeś już odpowiednią książkę z rozmówkami, czas odpowiedzieć sobie na równie ważne – o ile nie ważniejsze – pytanie. Jak się uczyć słówek? Sekret tkwi w systematyczności i powtarzalności. Jak pisze Arlena Witt  w swojej książce „Władaj i gadaj”, słowa są jak twaróg – im więcej razy go zmielisz, tym jest lepszy. 

Jak zatem pewnie się domyślasz, od jednokrotnego przeczytania wyrażenia, nie będziesz go pamiętał za tydzień, a co dopiero za kilkanaście miesięcy czy parę lat! Słowa i zwroty warto umieszczać w szerszym kontekście. Stąd dużo lepiej pokazywać je w dłuższym tekście, by pokazać sytuację, w których się one pojawiają. Świetnie nadają się do tego scenki z filmów czy seriali czy fragmenty artykułów albo piosenek. 

Kolejną formą wspomagającą utrwalanie zwrotów angielskich w pamięci są quizy, dowcipy czy ciekawostki z nimi związane. Wszystko to sprawia, że słówka zaczynają nam się z czymś kojarzyć, a to znacznie ułatwia zapamiętywanie. 

Co zrobić, kiedy na samą myśl o kilkunastu słowach, robi Ci się słabo? Działaj małymi krokami. Skup się na 3 najważniejszych, najbardziej przydatnych elementach w danym temacie. Stopniowo poszerzaj bazę o kolejne wyrażenia. Taka nauka będzie bardziej efektywna i mniej przytłaczająca. 

Świetnie też sprawdza się pisanie słów lub zwrotów angielskich na małych karteczkach, które możesz wyciągać w czasie jazdy autobusem, na poczekalni w przychodni czy innych miejscach, kiedy masz akurat wolną chwilę. Wystarczy papier, nożyczki i coś do pisania. 

Jeśli lubisz podążać za nowymi technologiami, możesz ściągnąć specjalną aplikację. A jeżeli jesteś słuchowcem, możesz nagrać wyrażenia w wersji polskiej oraz angielskiej i odsłuchiwać je, np. na telefonie. 

Szukasz pomocy w nauce angielskiego? Wejdź na Alt.pl i sprawdź nasza ofertę książek do szlifowania języków obcych!